Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bełchatowie
USIII/443-112/4787/BW/04
z 6 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/443-112/4787/BW/04
Data
2004.09.06



Autor
Urząd Skarbowy w Bełchatowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
kościół
obiekt budowlany
Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB)
roboty budowlano-montażowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
Zwracamy się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji dotyczącej opodatkowania robót budowlano-montażowych dotyczących budynków kościołów z zakrystią.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uwzględniając stan faktyczny przedstawiony w piśmie Spółki niniejszym informuje, iż zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

W myśl art. 2 pkt 12 ustawy o VAT do obiektów budownictwa mieszkaniowego zalicza się m.in. budynki kościołów zaklasyfikowane do budynków zbiorowego zamieszkania PKOB 113.

Należy jednak podkreślić, iż zgodnie z objaśnieniami wstępnymi zawartymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316) budynki mieszkalne (PKOB 111, 112 i 113) są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadku, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.

Natomiast budynki kościołów przeznaczonych do sprawowania kultu religijnego i czynności religijnych zostały zaklasyfikowane w PKOB 1272 (w dziale budynków niemieszkalnych) i roboty budowlano-montażowe związane z tymi obiektami podlegają opodatkowaniu według stawki 22% - zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z powyższego wynika, iż o tym czy wykonywane prace korzystają z preferencyjnej stawki podatku 7% decydujące znaczenie ma klasyfikacja obiektu budowlanego.

W złożonym zapytaniu Spółka nie podała symbolu PKOB przedmiotowego obiektu.

Wobec braku takiej informacji tut. organ w podanym stanie faktycznym nie może zająć jednoznacznego stanowiska w sprawie, gdyż nie jest organem uprawnionym do klasyfikowania obiektów do odpowiednich grupowań statystycznych.

Do wydawania opinii interpretacyjnych podstawowych standardów klasyfikacyjnych (PKWiU, PKOB, PCN) właściwy jest Urząd Statystyczny w Łodzi – Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, 93-176 Łódź ul. Suwalska 29.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj