Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
III-2-443-52/04/AM
z 7 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2-443-52/04/AM
Data
2004.09.07



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja --> Czynni podatnicy podatku od towarów i usług


Słowa kluczowe
gwarancje bankowe
kaucja gwarancyjna
nadwyżka podatku od towarów i usług
termin zwrotu
zwrot bezpośredni
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dotyczy terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym oraz wniesienia kaucji gwarancyjnej w kwocie 250.000 zł na rachunek urzędu skarbowego, lub dokonania zabezpieczenia majątkowego albo gwarancji bankowych do wysokości w/w kwoty, przy ubieganiu się o w/w zwrot w terminie 60 dni.


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udzielam pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 27.04.2004r. (data wpływu do tutejszego organu podatkowego: 30.04.2004r.), uzupełnionego na wezwanie organu podatkowego z dnia 21.05.2004r. w sprawie podatku od towarów i usług określonego w ustawie z dnia 11.03.2004r. - o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.):

Zgodnie z przepisami art. 87 ust. 1 w/cyt ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r, w przypadku wystąpienia w okresie rozliczeniowym nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym, podatnik ma prawo każdorazowo żądać w deklaracji jej zwrotu na swój rachunek bankowy.

Zróżnicowaniu uległa realizacja tego prawa w zakresie terminu, w jakim podatnik może zwrot otrzymać, o czym stanowią przepisy art. 87 ust. 2-6 w/wym ustawy o podatku od towarów i usług.

W przepisach tych zawarto przypadki, w których w zależności od okoliczności zwrot różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika może nastąpić w terminie: 180, 60 lub 25 dni.

Regulacja art. 87 ust. 2 i 3 wskazuje, że w terminie 60 dni od złożenia deklaracji następuje zwrot różnicy podatku, który stanowi sumę:

  • podatek naliczony związany z nabyciem towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji,

  • oraz kwotę stanowiącą 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż 22%.

Natomiast kwota zwrotu przewyższająca tak określoną kwotę limitu zwrotu w terminie 60 dni, podlega zwrotowi na rachunek bankowy podatnika w terminie 180 dni.

Jednocześnie w art. 97 w/cyt ustawy z dnia 11.03.2004r. zawarto unormowania dotyczące zwrotów podatku VAT dla podatników dokonujących transakcji wewnątrzwspólnotowych. W myśl ust. 5 tego artykułu, termin 180 dni na otrzymanie zwrotu różnicy podatku przewidziano dla podatników, którzy rozpoczynają wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu (wymienionych w art. 5 ustawy z dnia 11.03.2004r.) oraz tych, którzy wykonują je w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem zawiadomienia o zamiarze dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych – a zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT UE.

Jeżeli jednak wymienieni podatnicy złożą w urzędzie skarbowym kaucję gwarancyjną, zabezpieczenie majątkowe lub gwarancje bankowe – na kwotę 250.000 zł (art. 97 ust. 7) zwrot różnicy podatku następuje na zasadach ogólnych określonych w art. 87 ust. 2-6 ustawy o podatku od towarów i usług.

W odniesieniu do pozostałych podatników (nie wymienionych w art. 97 ust. 5) zwrot różnicy podatku następuje w oparciu o przepisy art. 87 ust. 2-6 ustawy z dnia 11.03.2004r, bowiem określając 12-miesięczny okres, o którym mowa w art. 97 tej ustawy można uwzględnić czas, w którym wykonywano czynności podlegające opodatkowaniu w rozumieniu starej ustawy z dnia 8.01.1993r. - o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Jednocześnie informuję, iż powyższa informacja jest prawidłowa w zakresie stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj