Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
IMUS-1471/DPF/415-93/2004/ML
z 29 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IMUS-1471/DPF/415-93/2004/ML
Data
2004.08.29



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
emerytura
nieograniczony obowiązek podatkowy
obowiązek płatnika
oszczędności
ubezpieczenia
ubezpieczony
zakład ubezpieczeniowy


Pytanie podatnika
Pytanie Spółki przedstawia się następująco: czy zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczy tych osób fizycznych, które w momencie zawierania umów o Indywidualne Konto Emerytalne miały nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i ukończyły 16 lat, i na podstawie tak zawartych umów dokonywały wpłat na Indywidualne Konta Emerytalne w wysokości nie przekraczającej ustalonego w art.13 ustawy o Indywidualnych Kontach Emerytalnych limitu ; czy korzystają ze zwolnienia dochody z tytułu oszczędzania na IKE w związku z gromadzeniem i wypłatą środków dla oszczędzającego lub na rzecz osób uprawnionych do wypłaty środków po śmierci oszczędzającego albo z wypłatą transferową, jeżeli oszczędności nie gromadzone były na więcej niż jednym IKE ; jakie są obowiązki Zakładu jako płatnika przy dokonywaniu powyższych wypłat?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późniejszymi zmianami /, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udziela następującej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przedstawionej sprawie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Zakład Emerytalny zamierza wprowadzić na rynek nowy produkt ubezpieczeniowy IKE tj. Indywidualne Konto Emerytalne. Osoby oszczędzające muszą mieć ukończony 16 rok życia i w momencie zawierania umowy mają nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium RP tj. osiągają dochody opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych i mają miejsce zamieszkania na terytorium RP oraz nie gromadzą środków na więcej niż jednym IKE. Firma ta będzie przyjmowała od tych osób wpłaty na w/w konto do wysokości określonego limitu i po spełnieniu warunków będzie dokonywać na rzecz oszczędzającego albo osoby uprawnionej wypłaty środków albo wypłaty transferowej.

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004r. o indywidualnych kontach emerytalnych / Dz. U. Z 2004r. Nr 116, poz. 1205 ) rozszerza zakres zwolnień w podatku dochodowym od osób fizycznych. Do art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późniejszymi zmianami ), dodano punkt 58a w brzmieniu : wolne od podatku dochodowego są dochody z tytułu oszczędzania na indywidualnym koncie emerytalnym, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych, uzyskane w związku z :

a) gromadzeniem i wypłatą środków przez oszczędzającego,

b)wypłatą środków dokonaną na rzecz osób uprawnionych do tych środków po śmierci oszczędzającego,

c)wypłatą transferową

- z tym że zwolnienie nie ma zastosowania w przypadku, gdy oszczędzający gromadził oszczędności na więcej niż jednym indywidualnym koncie emerytalnym, chyba że przepisy te przewidują taką możliwość.

Z pisma Spółki wynika, że umowy IKE będą zawierane z osobami spełniającymi warunki wymienione w art. 3 w/w ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz że osoby te będą gromadzić oszczędności wyłącznie na indywidualnym koncie emerytalnym prowadzonym przez tę Spółkę.

Zgodnie z art. 4 ustawy o IKE – oszczędzający ma prawo do zwolnienia podatkowego w trybie i na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych wówczas, gdy na podstawie pisemnej umowy o prowadzenie IKE jednocześnie gromadzi oszczędności tylko na jednym IKE, z zastrzeżeniem art. 14 i 23 . Oznacza to, że zwolnienia określone w art. 21 ust.1 pkt 58a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może być zastosowane jeżeli w dacie wypłaty świadczeń, o których mowa w tym przepisie osoba oszczędzająca jednocześnie gromadzi oszczędności tylko na jednym IKE prowadzonym przez Spółkę.

Zgodnie z art. 7 ust.1 ustawy o IKE osoba fizyczna przed zawarciem umowy o prowadzeniu IKE oświadcza, że :

1.nie gromadzi środków na IKE prowadzonym przez inną instytucję finansową, z zastrzeżeniem art.23, oraz że w danym roku kalendarzowym nie dokonała wypłaty transferowej z uprzednio posiadanego IKE do programu emerytalnego albo

2.posiada IKE prowadzone przez inną instytucję finansową, podając równocześnie nazwę tej instytucji i potwierdzając, że dokona ona wypłaty transferowej.

Ponadto zgodnie z art. 7 ust.3 przed złożeniem oświadczenia, o którym mowa w ust.1, instytucja finansowa odbierająca takie oświadczenie jest obowiązana pouczyć oszczędzającego, że w przypadku podania nieprawdy lub zatajenia prawdy podlega on odpowiedzialności przewidzianej w art. 56 ustawy z dnia 10 września 1999r. - Kodeks karny skarbowy ( Dz. U. Nr 83, poz.930,z późn. zm. ) oraz że w przypadku gromadzenia oszczędności na więcej niż jednym IKE, z zastrzeżeniem art. 14 i 23, opodatkowaniu, w trybie i na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegają dochody uzyskane z tytułu gromadzenia oszczędności na wszystkich IKE.

Wobec takiego brzmienia art.7 w/w ustawy można przyjąć, że treść oświadczenia zachowuje ważność również na dzień dokonania wypłaty lub transferu środków, o ile przedtem oszczędzający nie zawiadomił o zmianie stanu faktycznego . Natomiast żaden przepis nie wiąże zastosowania wyżej cytowanego zwolnienia podatkowego od posiadania przez oszczędzającego lub osobę uprawnioną w dacie wypłaty lub wypłaty transferowej nieograniczonego obowiązku podatkowego na terytorium RP.

Reasumując zwolnienie podatkowe będzie miało zastosowanie bez konieczności składania przez osoby oszczędzające, przy dokonywaniu wypłaty środków lub wypłaty transferowej ponownych oświadczeń koniecznych do zawarcia umowy o prowadzeniu IKE (tj. danych o których mowa w art. 3 ust.1 i art.7 ustawy o IKE ).
Natomiast Naczelnik Urzędu nie jest upoważniony do udzielenia odpowiedzi w zakresie składania oświadczeń przy dokonywaniu przez oszczędzającego kolejnych wpłat.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj