Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
PM.IV-436/4/MK/04
z 25 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PM.IV-436/4/MK/04
Data
2004.06.25



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Przedmiot podatku


Słowa kluczowe
masa spadkowa


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy rozliczyć otrzymaną gotówkę ze spółdzielni mieszkaniowej za wymianę stolarki okiennej dokonanej w latach 2001-2002r. przez zmarłego 18 października 2002r spadkodawcę?


Pismem z dnia 21 kwietnia 2004r. wystąpiła Pani z zapytaniem w jaki sposób ma rozliczyć otrzymaną gotówkę ze spółdzielni mieszkaniowej za wymianę stolarki okiennej dokonanej w latach 2001-2002r. przez zmarłą 18 października 2002r. mamę , której jest Pani jedyną spadkobierczynią.

Stosownie do art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.-Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 97,poz.926 z późn.zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku informuje:

Zgodnie z art.1 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz.U. z 1997r. Nr 16 poz.89 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie m.in. tytułem spadku przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Ponieważ ustawa od spadków i darowizn nie zawiera definicji pojęcia "spadek" należy w tym zakresie odwołać się do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1963r.-Kodeks Cywilny. W myśl przepisu 922 § 1 i § 2 Kodeksu Cywilnego przez spadkobranie należy rozumieć przejście praw i obowiązków majątkowych zmarłego z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób.Na spadek składa się ogół praw i obowiązków należących do zmarłego w chwili jego śmierci, które ze swej istoty mogą przejść na jego następców prawnych. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami. Określenie spadku następuje w drodze zastosowania czterech kryteriów: prawa i obowiązki mają charakter cywilnoprawny, majątkowy, nie są ściśle związane z osobą zmarłego, nie przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego czy osoby te są spadkobiercami.

Prawo do zwrotu przez spółdzielnię mieszkaniową części wydatków poniesionych na wymianę stolarki okiennej przysługiwało Pani mamie, a z chwilą jej śmierci przeszło na Panią. Dlatego też otrzymaną ze spółdzielni kwotę należy wykazać w zeznaniu podatkowym o nabyciu majątku w drodze spadku wraz z innymi składnikami majątkowymi stanowiącymi masę spadkową.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj