Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim
PP-443/97/04
z 21 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/97/04
Data
2004.06.21



Autor
Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania czynności maklerskich lub innych o podobnym charakterze


Słowa kluczowe
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
umowa agencyjna
wartość sprzedaży
wynagrodzenie prowizyjne


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy: czy do zawartej pomiędzy Podatnikiem a Miejskim Zakładem Komunikacji w Gorzowie Wlkp. umowy, nazwanej umową agencyjną należy stosować w zakresie opodatkowania przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące umowy agencji czy też umowy komisu.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wlkp. działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na Pani pismo z dnia 31.05.2004r., doręczone dnia 01.06.2004r. w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego informuje:

Pismem doręczonym dnia 01.06.2004r. zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie informacji czy do zawartej pomiędzy Panią a Miejskim Zakładem Komunikacji w Gorzowie Wlkp. umowy, nazwanej umową agencyjną należy stosować w zakresie opodatkowania przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące umowy agencji czy też umowy komisu.

Pojęcie umowy agencyjnej zostało sformułowane w art. 758 § 1 Kodeksu Cywilnego, który stanowi, że przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu. Pojęcie umowy komisu zostało natomiast zdefiniowane w art. 765 Kodeksu Cywilnego, zgodnie z którym przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym.

Art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stanowi, że podstawę opodatkowania czynności maklerskich, czynności wynikających z zarządzania funduszami powierniczymi, czynności wynikających z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa, umowy komisu lub innych usług o podobnym charakterze stanowi dla:
1) zleceniodawcy – kwota należna z tytułu dostawy, pomniejszona o kwotę podatku,
2) komisanta:
a) kwota należna z tytułu dostawy towarów, pomniejszona o kwotę podatku – w przypadku dostawy towarów osobie trzeciej, na rachunek komitenta,
b) kwota należna wraz z kwotą prowizji, pomniejszona o kwotę podatku – w przypadku dostawy towarów nabytych przez komisanta na rzecz komitenta;
3) komitenta – kwota należna pomniejszona o kwotę prowizji komisanta, pomniejszona o kwotę podatku - w przypadku dostawy towarów dla komisanta,
4) prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, agenta, zleceniobiorcy lub innej osoby świadczącej usługi o podobnym charakterze – kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usługi, pomniejszona o kwotę podatku.

Z zawartej przez Panią i MZK umowy dołączonej do wniosku wynika, że podstawowym obowiązkiem Pani jako agenta jest prowadzenie sprzedaży biletów, znaczków i legitymacji na przejazdy komunikacji miejskiej w imieniu i na rzecz MZK w dniach i godzinach uzgodnionych z MZK. Za wykonywanie ww. usług agent otrzymuje wynagrodzenie w formie prowizji uzależnionej od wartości sprzedaży. Agent zobowiązany jest do dokonywania bieżących wpłat utargów do rąk inkasenta wyznaczonego przez MZK.

Okoliczności powyższe, zwłaszcza fakt, że prowadząc działalność w zakresie sprzedaży biletów, znaczków i legitymacji działa Pani w imieniu i na rzecz dającego zlecenie (MZK) przemawia za tym, by uznać czynności przez Panią wykonywane jako opodatkowane zgodnie z przepisem art. 30 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj