Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-144/04
z 7 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-144/04
Data
2004.09.07



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
rejestracja
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawką należy opodatkować wykonanie instalacji elektrycznej w budynkach i budowlach na terenie Niemiec, oraz czy w związku z tym, Spółka jest zobowiązana do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R/UE. Jak należy fakturować powyższe usługi?


Spółka wykonuje instalacje elektryczne w budynkach i budowlach na terenie Niemiec. Za wykonane usługi raz w miesiącu otrzymuje zaliczki, które rozlicza w terminie późniejszym;

Spółka zwraca się z prośbą o odpowiedź na poniższe zapytania:

1) Jaką stawką należy opodatkować wykonanie instalacji elektrycznej w budynkach i budowlach na terenie Niemiec, oraz czy w związku z tym, Spółka jest zobowiązana do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R/UE,

2) W jaki sposób fakturować powyższe usługi oraz otrzymywane zaliczki za wykonane usługi z Niemiec i jaką zastosować stawkę podatku,

3) Czy przysługuje Spółce zwrot podatku w związku z wykonywaniem powyższych usług.

Wnioskująca wyjaśnia, że wymienione usługi będą opodatkowane na terenie Niemiec przez kontrahenta i uważa, że będzie Jej przysługiwało prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

Ustosunkowując się do powyższego, stwierdza się co następuje;

Ad. 1)

Stosownie do przepisów art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego – miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Uwzględniając powyższe należy stwierdzić, iż w przypadku świadczenia usług polegających na wykonaniu instalacji elektrycznej w budynku lub budowli, miejscem świadczenia tychże usług jest miejsce położenia nieruchomości. Usługi te opodatkowane są zawsze w kraju położenia nieruchomości, niezależnie od tego dla jakiego podmiotu wykonywana jest usługa oraz gdzie ma siedzibę usługodawca. Jeżeli więc podmiot gospodarczy z Polski świadczy usługi związane z nieruchomościami położonymi na terenie Niemiec, usługa ta jest opodatkowana w Niemczech.

Stosownie do regulacji art. 97 ust. 1 przywoływanej ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności. Przepis ust. 1 stosuje się również do podatników w rozumieniu art. 15 innych niż wymienieni w ust. 1 i osób prawnych niebędących podatnikami w rozumieniu art. 15, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła kwotę, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, oraz tych, którzy zamierzają skorzystać z możliwości określonej w art. 10 ust. 6 (art. 97 ust. 2 przywoływanej ustawy podatkowej). Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio również do podatników, o których mowa w art. 15, podlegających obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, innych niż wymienieni w ust. 1 i 2, którzy nabywając usługi, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, podają numer, pod którym są zidentyfikowani na potrzeby podatku na terytorium kraju, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług (art. 97 ust. 3 w/w ustawy podatkowej).

Wobec powyższego, podatnicy, którzy nie zostali zobligowani na podstawie powyższych przepisów do dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, obowiązku takiego nie posiadają.

Ad. 2)

W myśl regulacji art. 106 ust. 1 przywoływanej ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkowa bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Natomiast, stosownie do przepisów art. 106 ust. 2 przywoływanej ustawy, obowiązek wystawiania faktur istnieje również w przypadku dostaw towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub w przypadku terytorium państwa trzeciego – podatku o podobnym charakterze.

Stosownie do przepisów § 30 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), określono, że przepisy § 12 i § 14 - 26 oraz § 29 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub – w przypadku terytorium państwa trzeciego – podatku o podobnym charakterze. Faktury, powinny zawierać dane określone w § 12, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

W przypadku otrzymywanych zaliczek zastosowanie mają przepisy art. 19 ust. 11 wyżej cytowanej ustawy, w których stanowi się, że jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Miejsce opodatkowania powyższych usług poza granicami Polski oznacza, że obrót z tytułu świadczenia tych usług, nie jest wykazywany w deklaracji podatkowej VAT-7. Faktura dotycząca świadczonych przez Spółkę usług, jak i otrzymywanych zaliczek, nie będzie zawierać stawki podatku VAT, będzie natomiast określać wyłącznie wartość wykonanej usługi lub otrzymywanej zaliczki. Należy nadmienić, że nie będzie to sprzedaż zrównana ze stawką opodatkowaną 0%, jak również ze zwolnieniem z opodatkowania podatkiem VAT.

Ad. 3)

Kwestię odliczenia podatku naliczonego reguluje przepis art. 86 ust. 8 cytowanej ustawy, który stanowi, iż podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabywane towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

W związku z powyższymi regulacjami, polski podmiot gospodarczy, który realizuje usługi poza terytorium kraju i nabywa w związku z tą działalnością towary i usługi w Polsce, lub też dokonuje ich importu, nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Stosownie do przepisów art. 87 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i nie dokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, (...), w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj