Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
ZG/4150/25/MWO/04
z 23 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZG/4150/25/MWO/04
Data
2004.08.23



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Ograniczony obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
cudzoziemiec
nauczyciel akademicki
ograniczony obowiązek podatkowy
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy dochody uzyskane w Polsce z tytułu nauczania (umowa o pracę) przez osobę zamieszkałą w Szwecji podlegają opodatkowaniu w Polsce podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?


Ze stanu faktycznego opisanego w piśmie wynika, że podatnik od 13 lat pracuje i mieszka w Szwecji, gdzie opodatkowuje swoje dochody. Podatnik, profesor matematyki zatrudnionym na Uniwersytecie w Szwecji, dostał propozycję zatrudnienia na 1/2 etatu w Wyższej Szkole w Polsce od stycznia 2005r.

Zakres obowiązku podatkowego osób nie mających w Polsce miejsca zamieszkania, wykonujących pracę w Polsce, zależy w głównej mierze od tego, czy z państwem będącym ich miejscem zamieszkania obowiązuje umowa, a jeżeli tak – od warunków zawartych w umowie.Na podstawie art. 19 ust. 1 i 2 umowy pomiędzy Polską a Szwecją podpisaną w Sztokholmie dnia 5 czerwca 1975r., w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. 1977r., Nr 13, poz. 51) wynika, że profesor lub nauczyciel, który przebywa w Umawiającym się Państwie (Polska) przez okres nie przekraczający 2 lat w celu nauczania lub prowadzenia prac badawczych na uniwersytecie, w szkole pomaturalnej, szkole albo w innym zakładzie naukowym w tym Umawiającym się Państwie (Polska) i który ma albo bezpośrednio przed przybyciem do tego Państwa miał miejsce zamieszkania w drugim Umawiającym się Państwie (Szwecja), jest zwolniony od opodatkowania w pierwszym wymienionym Państwie, jeżeli chodzi o jakiekolwiek wynagrodzenie z tytułu takiego nauczania lub prac badawczych. Postanowienia ust. 1 nie mają zastosowania do dochodów uzyskanych z prac badawczych, jeżeli takie prace badawcze są podejmowane nie w interesie publicznym, ale głównie dla prywatnej korzyści określonej osoby lub określonych osób.

Wobec powyższego osoby mające miejsce zamieszkania w państwach, z którymi zawarte zostały umowy, jeżeli przebywają w Polsce w celu prowadzenia na wyższych uczelniach lub innych uznanych placówkach naukowych zajęć dydaktycznych albo prac naukowych i otrzymują z tego tytułu wynagrodzenia, nie płacą od tych wynagrodzeń podatku w okresie określonym w umowie (ze Szwecją jest to okres do dwóch lat). Po upływie tego okresu osoby te są obowiązane opłacać podatek według ogólnych zasad obowiązujących w zakresie dochodów z pracy.

A zatem po upływie dwóch lat zakład pracy (w opisanym przypadku będzie to Wyższa Szkoła w Polsce), zgodnie z obowiązującymi przepisami dot. podstawy obliczenia podatku od wynagrodzenia ze stosunku pracy – art. 31 i 32 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zmian.) - będzie pobierał zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19%, 30% lub 40% w zależności o wysokości dochodu. Następnie zgodnie z art. 39 w/w ustawy o podatku dochodowym, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnik – zakład pracy, jest obowiązany przekazać podatnikowi informację o dochodach uzyskanych za dany rok podatkowy (PIT-11).Po otrzymaniu takiej informacji na podstawie art. 45 ust. 1 i 7 w/w ustawy w terminie do 30 kwietnia następującego po roku podatkowym należy złożyć zeznanie podatkowe urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Natomiast jeśli podatnik opuści Polskę przed terminem obowiązującym do złożenia zeznania podatkowego, należy to zrobić przed opuszczeniem terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. W zeznaniu podatkowym podatnik wykazuje dochody uzyskane tylko na terytorium Polski. Jeśli rozliczając w/w dochody z zeznania podatkowego wyniknie kwota do zapłaty, to zgodnie z art. 45 ust. 4 w/w ustawy należy ją wpłacić na konto właściwego urzędu skarbowego do 30 kwietnia następującego po roku podatkowym. Dochody uzyskane w Polsce podatnik zobowiązany jest wykazać również w Szwecji, stosując obowiązujące w tym państwie przepisy podatkowe.

Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj