Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
NP-C/005-134/04
z 27 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
NP-C/005-134/04
Data
2004.08.27



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
opodatkowanie zaliczek
przedpłaty
usługi telekomunikacyjne


Pytanie podatnika
Podatnik świadczy na rzecz swoich abonentów usługi telekomunikacyjne. W umowach zawieranych z abonentami określone są precyzyjnie terminy płatności za świadczone usługi. Okresem rozliczeniowym dla przedmiotowych usług jest miesiąc, a płatność za określony miesiąc następuje z góry w terminie do 15 dnia każdego miesiąca. Ponadto umowy nie zawierają odrębnych uregulowań dotyczących sytuacji, w której płatność dokonywana jest przed terminem wymagalności. Zdarzają się sytuacje, kiedy abonenci dokonują wpłat całości albo części należności przed ich wymagalnością, płacą za kilka okresów rozliczeniowych z góry, nie określając jednocześnie jakich okresów dotyczy płatność. Podatnik wnosi zapytanie, czy w przedstawionej sytuacji w momencie otrzymania przez niego całości lub części należności, jeszcze przed nadejściem terminu płatności, powstaje obowiązek podatkowy w świetle ustawy o podatku od towarów i usług.


Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) jako zasadę w podatku od towarów i usług przyjęto, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W ust. 13 pkt 1 lit. b) powołanego artykułu, określono w sposób odmienny, szczególny moment powstania obowiązku podatkowego m. in. dla usług telekomunikacyjnych. Przepis ten mówi, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności , jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu: (...) świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, z zastrzeżeniem ust. 18, który dotyczy sprzedaży żetonów i kart telefonicznych.

Przepis powyższy jest przepisem szczególnym w stosunku do zasady określającej moment powstania obowiązku podatkowego wynikającej z art. 19 ust. 11. Zgodnie z treścią tego przepisu, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Organ podatkowy podziela pogląd wyrażony przez Spółkę, iż wpłaty dokonywane przed terminem płatności są nienależne. Stąd, w związku z brakiem podstawy prawnej trudno traktować je jako zaliczki, a ich otrzymanie wiązać z powstaniem obowiązku podatkowego na podstawie art. 19 ust. 11 ustawy.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz powyższe uregulowania stwierdzić należy, że stanowisko Spółki jest prawidłowe. W przypadku usług telekomunikacyjnych, jeżeli umowa zawarta pomiędzy operatorem a abonentem określa termin płatności za świadczone usługi, obowiązek podatkowy powstaje w momencie upływu terminu płatności. Zatem otrzymanie części lub całości należności przed terminem płatności nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu tego terminu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj