Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP I 443/1255/148/IM/04
z 29 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 443/1255/148/IM/04
Data
2004.07.29



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
kaucja gwarancyjna
obowiązek podatkowy


Pytanie podatnika
Z treści zapytania wynika, że Spółka w ramach prowadzonej działalności, sprzedaje towary zawierając pisemne umowy kupna – sprzedaży. Celem zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań przez kupującego strony przewidziały zabezpieczenie w postaci weksla oraz ustanowienia kaucji gwarancyjnej w określonej kwocie. Kaucja gwarancyjna jest wpłacana przez kupującego na konto sprzedającego. Kaucja ustanowiona jest na czas oznaczony (trwania umowy). Po wykonaniu umowy – odbiorze towaru i zapłacie ceny, przedmiotowa kaucja gwarancyjna zwracana jest fizycznie na konto kupującego. W przypadku nie wykonania zobowiązań wynikających z umowy sprzedaży przez kupującego np. nie odebranie towaru lub odebranie go ze zwłoką, sprzedający może zatrzymać kaucję gwarancyjną i zaliczyć ją na poczet umownych naliczonych za każdy dzień zwłoki w odbiorze towaru.


Zgodnie z art. 19 ust. 11 cytowanej ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę obowiązek podatkowy powstaje z chilą otrzymania w tej części.
Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN (t. I, Warszawa 1994 r.) kaucja jest to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiazania i stanowiąca odszkodowanie w razie niedopełnienia zobowiązania. Jak zatem wynika z przytoczonego zakresu znaczeniowego pojęcia "kaucja" nie stanowi ona należności (zaliczki) za wykonaną usługę, ani tez sama nie stanowi usługi. Zatem czynność pobrania kaucji jako zabezpieczenia gwarancyjnego nie jet czynnością opodatkowną wymienioną w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług zgodnie, z którym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem" podlegają: 1) odpłatna dostawa towarów i odpłtne świadczenie usług na terytorium kraju; 2) eksport towarów; 3) import towarów; 4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju; 4) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. A tym samym pobieranie kaucji w takiej sytuacji nie jest obrotem w rozumieniu art. 29 ust. 1 ww. ustawy w myśl, którego podstawą opdatkowania jest obrót, obrotem zaś jest kwota należna z tytułum sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku należnego (...); i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Również otrzymanie kaucji nie jest otrzymaniem całości lub części zapłaty powodującej powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.
Wobec powołanych przepisów otrzymanie przez Spółkę kaucji zabezpieczającej należyte wykonanie umowy nie powoduje powstania obowiązku w podatku od towarów i usług, tym bardziej, że kaucja ustanowiona jest na czas trwania umowy, a po wykonaniu umowy (odbiorze towaru i zapłacie ceny) przedmiotowa kaucja gwarancyjna zwracana jest fizycznie na konto kupującego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj