Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/I/1637/2004/D.Sz.
z 3 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/I/1637/2004/D.Sz.
Data
2004.08.03



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
budynek
grunty
interpretacja urzędu skarbowego
nieruchomości
opodatkowanie
powstanie obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
Czy w przypadku nabycia nieruchomości zabudowanej (budynki, użytkowe i budowle, grunt) od przyszłego kontrahenta podatnika podatku VAT, który nabył nieruchomość w 2002 r., będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu tej transakcji oraz czy przedmiotowa transakcja ze strony kontrahenta podlega opodatkowaniu.


Zgodnie z przepisem art. 14 a § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości urząd skarbowy na pisemne zapytanie podatnika mają obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W związku z faktem , że kwestie opodatkowania i udokumentowania prawidłowo w/w transakcji przez przyszłego kontrahenta mają wpływ na prawo do odliczenia podatku naliczonego przez podatnika to w przedmiotowej sprawie – kontrahent winien zwrócić się w trybie art. 14 a § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa do właściwego urzędu skarbowego , gdzie rozlicza się w zakresie podatku od towarów i usług, w kwestii prawidłowego opodatkowania przedmiotowej czynności , bowiem kwestia prawidłowego opodatkowania czynności zbycia nieruchomości, o której mowa w piśmie nie dotyczy podatnika lecz przyszłego kontrahenta.

Naczelnik tutejszego urzędu w świetle przedłożonych informacji w przedmiotowym piśmie w sytuacji , gdy transakcja nie została faktycznie zawarta i na dzień złożenia wniosku brak jest dokumentów potwierdzających nabycie w/w nieruchomości nie może zająć jednoznacznego stanowiska w kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego przez podatnika wynikającego z dokumentów , które nie zostały wystawione.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola informuje, że zgodnie z przepisem zawartym w art. 5 ust. 1 pkt. ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 11 poz. 50 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , zwanym dalej „podatkiem” podlegają : odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Natomiast zgodnie z przepisem zawartym w art. 7 ust. 1 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W przedmiotowej sprawie , ponieważ następuje przeniesienie własności towaru na drugi podmiot w zamian za zobowiązanie się tego podmiotu do przeniesienia własności innego towaru to w tym przypadku mamy do czynienia z dostawą towarów , o której mowa w cytowanym wyżej przepisie art. 7 ust. 1 w/w ustawy.
W świetle powyższego, oraz w związku z faktem ,że przedmiotowa transakcja jak wynika z pisma będzie dokonywana pomiędzy podatnikami podatku VAT to obowiązek podatkowy powstaje u obu stron w tym ze strony podatnika na zasadach ogólnych, o których mowa w przepisie zawartym w art. 19 ust. 4 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym podatnik winien przedmiotową czynność - dostawa gruntu udokumentować fakturą VAT zgodnie z przepisem § 11 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur , sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług , do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97 poz. 971).
Stawka podatku VAT przy zamianie winna być właściwa dla rodzaju zamienianego towaru w tym przypadku 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj