Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kutnie
VI-820/12/2004
z 1 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
VI-820/12/2004
Data
2004.09.01



Autor
Urząd Skarbowy w Kutnie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zaświadczenia --> Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach/wysokości zaległości podatkowych


Słowa kluczowe
spółka jawna
wspólnik
wydanie zaświadczenia


Pytanie podatnika
Spółka jawna zwraca się z prośbą o interpretację prawa podatkowego w zakresie wydawania zaświadczeń o niezaleganiu w opłacaniu podatków dla podmiotów zbiorowych – spółek jawnych bądź cywilnych, w których udziały ma kilku wspólników?


W odpowiedzi na zapytanie, które wpłynęło do tutejszego Urzędu w dniu 04 sierpnia 2004r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie wyjaśnia, że :stosownie do art. 306a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późniejszymi zmianami ) organ podatkowy wydaje zaświadczenia na żądanie osoby ubiegającej się. W świetle art. 7 cytowanej wyżej ustawy spółka jawna nie posiada osobowości prawnej. Nadto zgodnie z art. 115 § 1 wspomnianej ustawy wspólnik spółki jawnej, cywilnej, partnerskiej oraz komplementariusz spółki komandytowej odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki i wspólników, wynikające z działalności spółki.

Wobec tego, stwierdzić należy, iż wydawane zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach na poszczególnych wspólników podmiotu zbiorowego ( w tym przypadku spółki jawnej ) obejmują aktualny stan prawny na dzień wydania zaświadczenia tak w odniesieniu do wspólników spółki jawnej opłacających podatek dochodowy od osiągniętego dochodu, jak również podatków stanowiących należności spółki jawnej.Jednakże zgodnie z § 4 art. 306a ustawy organ podatkowy ma obowiązek wydać zaświadczenia w granicach żądania wnioskodawcy.

Wspólnicy spółek osobowych ( cywilnych, jawnych, komandytowych ) muszą sami określić zakres i treść żądanego zaświadczenia, gdyż zaświadczenia może żądać osoba – w myśl art. 306a § 1 Ordynacji podatkowej. Organ podatkowy nie może wydać zaświadczenia innego niż określone w żądaniu - § 4 i § 3 art. 306a Ordynacji podatkowej. Przedmiotowy zakres żądania musi być określony przez podatnika i jest on wiążący dla organu wydającego zaświadczenie. Organ podatkowy nie może ingerować w treść żądania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj