Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PDFII.415/12/04
z 12 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDFII.415/12/04
Data
2004.07.12



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
pojazdy
zakład pracy
zwolnienia przedmiotowe
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy w świetle art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolny od podatku jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika z art. 34a ustawy z dnia 06 września 2001 r. o transporcie drogowym ( Dz.U. Nr 125, poz. 1371 z późn. zm.).


Z przepisu art. 34a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. Nr. 125, poz. 1371 z późn. zm.) wynika, że na podstawie umów cywilnoprawnych mogą być używane, do celów służbowych samochody osobowe, motocykle i motorowery niebędące własnością pracodawcy.
Minister właściwy do spraw transportu w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych określa, w drodze rozporządzenia warunki ustalania oraz sposób dokonywania zwrotu kosztów używania pojazdów, o których wyżej mowa uwzględniając rodzaj pojazdu mechanicznego jego pojemność oraz limit kilometrów w zależności od liczby mieszkańców w danej gminie lub mieście, właściwym ze względu na miejsce zatrudnienia pracownika. Uzyskany z tego tytułu przychód w przypadkach określonych ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 23b tej ustawy. Art. 21 ust. 1 pkt 23b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 maja 2004 r. stanowi, że wolny od podatku dochodowego jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw – do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika: przepis art. 23 ust. 7 stosuje się odpowiednio.
Analiza treści powyższego przepisu wskazuje, iż wolą ustawodawcy było przywrócenie stanu prawnego sprzed 1 stycznia 2004 r. wyłącznie dla tych pracowników, dla których z racji specyfiki ich pracy przewidziano w innych przepisach rangi ustawowej uregulowania nakładające na zakład pracy obowiązek wypłacania należności tego rodzaju bądź stwarzające prawne możliwości ich wypłacania. Obecny zakres zwolnienia nie ma zatem tak powszechnego charakteru, jak miało to miejsce w latach wcześniejszych, obejmuje obecnie ściśle określone kategorie pracowników. Do grupy pracowników, którym od 1 maja 2004 r. można ponownie stosować zwolnienie z tego tytułu zalicza się: listonoszy (art. 6a ustawy z dnia 30 lipca 1997 r. o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej Poczta Polska (Dz.U. Nr 106, poz. 675, z późn. zm.) i pracownikom służby leśnej (art. 46a ustawy z dnia 28 września 1991 r. Dz.U. Nr 56, poz. 679 z późn. zm.).
W pozostałych przypadkach należności wypłacane pracownikowi z tytułu zwrotu kosztów poniesionych przez pracownika w związku z używaniem pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych stanowią przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mając na uwadze powyższe w obowiązujących przepisach podatkowego brak jest zwolnienia podmiotowego dotyczącego pracowników branży wodociągowo-kanalizacyjnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj