Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
PB-III-423-07-04
z 2 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB-III-423-07-04
Data
2004.08.02



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
zarządzanie
zarządzanie nieruchomością
związek zawodowy


Pytanie podatnika
Rozliczenie kosztów eksploatacji budynku nie stanowiącego własności podatnika (oddanego w zarząd).


Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, iż Związek Zawodowy z dniem 01.04.2004 r. stał się Zarządcą Sądowym budynku, w którym część lokali zajmują firmy, dzierżawiące pomieszczenia pod działalność gospodarczą i w którym część pomieszczeń adoptuje się pod przyszłą siedzibę Związku. Z dniem tym Związek uznał, iż prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem podatku dochodowego od tej działalności.

W złożonych w dniu 02.07.2004 r. dodatkowych wyjaśnieniach podatnik wskazał, że z tytułu zarządu nie otrzymuje odrębnego wynagrodzenia, a środki pieniężne wynikające z czynności zarządu przechowuje na swoim koncie bankowym (nie posiada odrębnego rachunku bankowego dla działalności związanej z zarządem przedmiotowego budynku). Jednocześnie podatnik wyjaśnił, że nie jest właścicielem zarządzanej nieruchomości albowiem przedmiotowy budynek był przedmiotem licytacji komorniczej, w wyniku której zaoferował najkorzystniejszą cenę, jednakże postanowienie o przybiciu nie jest prawomocne. Podatnik wyjaśnił, że cały budynek wymaga generalnego remontu i wymienił konkretne prace jakie zostały przeprowadzone w tym budynku w kwietniu 2004r, - wydatki związane były m.in. z adaptacją pomieszczeń na portiernię oraz przyszłe biura dla Związku Zawodowego. Wydatki te były sfinansowane z przychodów z działalności związkowej.



Udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w stanie faktycznym opisanym przez podatnika wymaga rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego, a mianowicie: prawidłowości traktowania przychodów z tytułu dzierżawy lokali znajdujących się w ww. budynku jako przychodów podatnika a tym samym rozliczania kosztów związanych z tym przychodem.

Podatnikowi został powierzony zarząd w trybie art. 931 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego ( Dz. U. z 1964 r., Nr 43, poz. 296 ze zm.). Na podstawie art. 934 k.p.c. po ustanowieniu zarządcy komornik wzywa wskazane przez wierzyciela osoby, aby przypadające od nich zaległe, jak i przyszłe świadczenia, które stanowią dochód z nieruchomości, uiszczały do rąk zarządcy. Na podstawie zaś art. 935 k.p.c. zarządca ma prawo pobierać zamiast dłużnika wszelkie pożytki z nieruchomości, spieniężać je w granicach zwykłego zarządu oraz prowadzić sprawy, które przy wykonywaniu takiego zarządu okażą się potrzebne. Zarządcy wolno zaciągać tylko takie zobowiązania, które mogą być zaspokojone z dochodów z nieruchomości i są gospodarczo uzasadnione.

Przepis zaś art. 940 k.p.c. reguluje w jakiej kolejności i jakiego rodzaju wydatki zarządca pokrywa z dochodów z nieruchomości. Zarządca również może żądać wynagrodzenia oraz zwrotu wydatków, które w związku z zarządem poniósł z własnych funduszów (art. 939 par. l zdanie l k.p.c.). Z czynności zarządu zarządca składa sądowi sprawozdania. W związku z powyższym zarządca działa we własnym imieniu, ale na rzecz dłużnika (tutaj spółki-właściciela nieruchomości ) oraz w interesie zarówno wierzyciela, jak i dłużnika (właściciela nieruchomości). Zarządca nie działa więc na własny rachunek. Tym samym przychody uzyskane z tytułu najmu lokali, jeżeli jedyną podstawą pobierania kwot czynszu najmu jest powierzenie przez Sąd zarządu, nie stanowią przychodu pytającego podatnika, a wydatki poniesione na przedmiotową nieruchomość z tytułu jej remontu nie stanowią też jego kosztów uzyskania przychodów. Z uwagi na fakt, iż podatnik nie jest właścicielem przedmiotowej nieruchomości a jedynie ma prawo i obowiązek zarządzania tą nieruchomością, to w takim stanie faktycznym i prawnym pytania podatnika co do zasad rozliczania kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do przychodu opodatkowanego i zwolnionego są bezprzedmiotowe.

W odniesieniu natomiast do pytania podatnika czy remont dotyczący części budynku, w którym ma być siedziba Związku Zawodowego traktować jako zwiększenie wartości budynku, należy wyjaśnić, co następuje. Z uwagi na fakt, że nakłady podatnika na przedmiotową nieruchomość nie mogą stanowić jego kosztów uzyskania przychodów, kolejne pytanie również jest bezprzedmiotowe. Można jedynie nadmienić, iż zgodnie z utrwalonym orzecznictwem wszystkie działania przywracające stan techniczny i użytkowy środka trwałego wraz z wymianą zużytych składników technicznych - można uznać za remont, natomiast przez ulepszenie należy rozumieć unowocześnienie (modernizację) środka trwałego, które podnosi wartość techniczną, użytkową, jak i przystosowanie składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu, niż pierwotne przeznaczenie albo nadanie temu składnikowi innych cech użytkowych.

Kwestię rozliczania kosztów uzyskania przychodów mających związek z przychodami, z których dochód podlega opodatkowaniu oraz przychodami z innych źródeł regulują art. 15 ust. 2 i 2a oraz art. 7 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.), do których nie wprowadzono zmian z dniem 01.05.2004 r.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów. Zasadę tą stosuje się również w przypadku, gdy podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których część dochodów nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo jest zwolniona z tego opodatkowania; w takim przypadku przepis art. 7 ust. 3 pkt 3 stosuje się odpowiednio.

Powyższy przepis pozwalający na ustalenie kosztów uzyskania przychodów ww. proporcją może mieć zastosowanie jedynie wtedy, gdy nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przychodów przypadających na poszczególne źródła przychodów. Ponadto zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 3 cyt. ustawy przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł nie podlegających opodatkowaniu lub wolnych od podatku oraz nie uwzględnia się kosztów uzyskania tych przychodów.

Nadmienia się, iż zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązującym do 31.12.2004 r. „Wolne od podatku są: dochody związków zawodowych, (...) działających na podstawie odrębnych ustaw – w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej” oraz art. 17 ust. 1b „Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub na inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód przeznaczony - i bez względu na termin – wydatkowany na cele określone w tym przepisie...”. W świetle powyższego stanu prawnego w sytuacji, gdy osoba prawna osiągnięty dochód przeznaczy na cele statutowe, dochód ten jest wolny od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 powołanej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj