Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.I/2-415/160/04
z 27 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.I/2-415/160/04
Data
2004.08.27



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
jazda miejscowa
ryczałty
samochód osobowy
samochód prywatny


Pytanie podatnika
dotyczy wykorzystywania samochodów prywatnych do celów służbowych


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), dokonuje zmiany informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.06.2004 r. (znak: II US I PB-415/38/04) udzielonej przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie w następujący sposób:

Ustawa z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) uchyliła art. 21 ust. 1 pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), który określał, iż wolne od podatku są kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu kosztów używania pojazdów samochodowych dla potrzeb zakładu pracy:

  1. w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe) – do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 km przebiegu pojazdu,
  2. w jazdach lokalnych – do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej stawek za 1 km przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika według obowiązującego wzoru.

Natomiast zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. pkt 13 powołanej powyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmuje swym zakresem ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność. Powyższe zwolnienia mają zatem różny zakres przedmiotowy i nie można domniemywać, iż zakres uchylonego zwolnienia (art. 21 ust. 1 pkt 22) mieści się obecnie w art. 21 ust. 1 pkt 13 ww. ustawy. Jednocześnie należy jednak zwrócić uwagę, iż od 1.01.2004 r. przepis art. 21 ust. 1 pkt 16 ww. ustawy otrzymał nowe brzmienie i obecnie na jego podstawie wole od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas:

  1. podróży służbowej pracownika,
  2. podróży osoby niebędącej pracownikiem.

Przepis ten zwalnia z podatku diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika – do wysokości określonej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002 r. (Dz. U. Nr 236, poz. 1990) w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Wskazać przy tym należy, iż w świetle ww. rozporządzenia do innych należności za czas podróży służbowej zaliczyć można również wydatki związane z używaniem samochodu przez pracownika, do wysokości iloczynu obowiązującej stawki za 1 km przebiegu pojazdu oraz liczby przejechanych kilometrów (§ 5 ust. 3 ww. rozporządzenia).

W ramach art. 21 ust. 1 pkt 16 ww. ustawy nie będą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania kwoty otrzymywane przez pracowników z tytułu kosztów używania pojazdów samochodowych w jazdach lokalnych. Tę kwestię reguluje bowiem obowiązujący od 1.05.2004 r. pkt 23 b w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw – do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj