Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
III-2/443/VAT/889/2004/JZ
z 7 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443/VAT/889/2004/JZ
Data
2004.09.07



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
przeróbki
samochód osobowy
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Czy należy dokonać korekty podatku naliczonego od zakupu samochodu osobowego z homologacją ciężarową w sytuacji, gdy po zmianie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zostałby on przerejestrowany na osobowy?


W związku z żądaniem udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego zawartym w Pana piśmie z dnia 9.07.2004r., uzupełnionym pismem z dnia 11.08.2004r. na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuję:

Na podstawie złożonych wniosków ustalono, iż wnosi Pan o udzielenie informacji czy należy dokonać korekty podatku naliczonego odliczonego od zakupu w 2000 r. samochodu osobowego z homologacją ciężarową w sytuacji, gdy po zmianie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zostałby on przerejestrowanego na osobowy. Zgodnie ze stanem faktycznym zawartym w Pana pismach informuję, iż istotną zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest istnienie związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Zasada ta znalazła odzwierciedlenie w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 353), w którym wskazano, że podatek naliczony podlega odliczeniu w zakresie, w jakim towary i usługi, z których nabyciem naliczono ten podatek są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Podatek naliczony podlega odliczeniu, gdy towary lub usługi, z których nabyciem został naliczony są wykorzystywane do czynności opodatkowanych w sposób bezpośredni, a tym samym bezsporny.

Prawo to może zostać spełnione w określonych okresach czasu, ustanowionych w art. 86 ust. 10-13 cyt. ustawy. Jednocześnie realizacja tego prawa została obostrzona wieloma ograniczeniami ustawowymi określonymi w art. 88 i 90 cyt. ustawy oraz obowiązkami dokonywania korekt podatku naliczonego (art. 91).Wskazuje to, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, np. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz nie zaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 cyt. ustawy, np. niemożności zaliczenia wydatków związanych z zakupami do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatkach dochodowych. W momencie realizacji prawa do odliczenia na pewno nie mogą zachodzić przesłanki negatywne, określone w art. 88 cyt. ustawy. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszącej nabyciu tego towaru (usługi), przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej podatnika.

Mając na uwadze przepisy prawa podatkowego i uwzględniając stan faktyczny zawarty w Pana pismach informuję, iż nie ma Pan obowiązku dokonywać korekty podatku naliczonego odliczonego od zakupu w 2000 r. samochodu osobowego z homologacją ciężarową a obecnie, po zmianie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zostałby on przerejestrowany na samochód osobowy zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli w momencie odliczenia podatku samochód spełniał wszystkie wymagane prawem warunki.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj