Interpretacja Izby Skarbowej w Zielonej Górze
II-2/436-20/04
z 12 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/436-20/04
Data
2004.08.12



Autor
Izba Skarbowa w Zielonej Górze


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
deklaracje
umowa cywilnoprawna
zakład pracy chronionej
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Czy Strony umowy sprzedaży goodwillu (ZPChr-y) są zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych i z obowiązku składania deklaracji PCC-1?


Działając na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze dokonuje zmiany informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie udzielonej w podatku od czynności cywilnoprawnych przez Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze pismem z dnia 20 maja 2004r. Nr I-3/436/6/EP/04 na zapytanie Spółki z o.o. z dnia 18 marca 2004r.

Zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej, składając zapytanie podatnik jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego. Mając na uwadze, iż Strona w swoim zapytaniu nie przedstawiła wyczerpującego stanu faktycznego sprawy, w szczególności co rozumie pod pojęciem „umowy sprzedaży goodwillu” w aspekcie załączonej przez Stronę umowy, tut. organ zauważa, iż zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 sierpnia 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

- umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

- umowy pożyczki,

- umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

- umowy dożywocia oraz ustanowienia odpłatnej renty,

- umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

- umowy majątkowe małżeńskie,

- ustanowienie hipoteki,

- ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

- umowy depozytu nieprawidłowego,

- umowy spółki (akty założycielskie).

Art. 1 ust. 1 cyt. ustawy zawiera zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych podlegających temu podatkowi. Użyty w treści tego przepisu wyraz „następujące” wskazuje na to, iż podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają tylko te czynności, które zostały w nim wymienione.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek zapłaty podatku ciąży solidarnie na osobach fizycznych, osobach prawnych i jednostkach organizacyjnych nie mających osobowości prawnej będących stronami czynności cywilnoprawnej. Jeżeli jedną ze stron czynności cywilnoprawnej jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek zapłaty podatku ciąży solidarnie na pozostałych stronach tej czynności. W myśl art. 7 ust. 4 w/w ustawy jeżeli jedna ze stron czynności cywilnoprawnej jest zwolniona od podatku, stawki podatku określone w ust. 1 pkt 1-8 obniża się o 50%.

W zakresie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 31 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 ze zm.), prowadzący zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej w stosunku do tego zakładu jest zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli czynność przez niego dokonana pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzeniem zakładu. W/w przepis określa jedynie zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, natomiast nie zwalnia z obowiązku złożenia deklaracji PCC w sprawie tego podatku.

Tut. organ podatkowy informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj