Interpretacja Urzędu Skarbowego w Szamotułach
ZN-DF-I/415-13/04
z 6 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZN-DF-I/415-13/04
Data
2004.09.06



Autor
Urząd Skarbowy w Szamotułach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Ewidencja przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Rodzaje działalności


Słowa kluczowe
przychody w walutach obcych
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Czy powstające różnice kursowe z tytułu uzyskiwania przychodów związanych z eksportem towarów mogą być korygowane w ewidencji przychodów na "plus" lub "minus", w celu prawidłowego naliczenia podatku?


Art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.)stanowi, że: „Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym (...)”. Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również różnice kursowe. Zasada przeliczania przychodów w walutach obcych na złote została określona w art. 14 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym. Podstawę przeliczenia stanowią średnie kursy walut z dnia uzyskania przychodu ogłaszane przez Narodowy Bank Polski. Ustalone w ten sposób przychody mogą być podwyższone lub obniżone, jeżeli między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania wystąpią różne kursy walut. Przy ustalaniu różnic kursowych należy stosować kurs kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalony przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychody oraz średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodów.

Reasumując, różnice kursowe, jako przychody z działalności gospodarczej, podlegają ewidencjonowaniu w ewidencji przychodów. Zapisy dotyczące tych przychodów dokonywane są, zgodnie z § 4 i § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2002 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. Nr 219, poz. 1836 ze zm.), na podstawie dowodów potwierdzających faktyczne uzyskanie tych przychodów, w porządku chronologicznym, nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Informacja została udzielona w oparciu o obowiązujący w roku 2004 stan prawny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj