Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IB-415/005/62/04
z 8 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IB-415/005/62/04
Data
2004.10.08



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
obowiązki spadkobierców
odprawa pośmiertna
odsetki
świadczenia na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Po śmierci żony podjąłem sprawę sądową o przyznanie jej podwyżki wynagrodzenia o 203 zł., którą wygrałem. Proszę o poinformowanie mnie o sposobie rozliczenia z Urzędem Skarbowym: czy w ramach prawa spadkowego- czy w ramach rocznego zeznania podatkowego PIT bez uwgzlędnienia składek ZUS- czy też inaczej ?


Zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew w odpowiedzi na pismo z dnia 04.08.2004 uzupełnione w dniu 14.09.2004 wyjaśnia co następuje:

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że w 2003 roku otrzymał Pan za pośrednictwem Komornika Sądowego zasądzone wyrokiem Sądu wzrost wynagrodzenia wynikający z odrębnych przepisów, wyrównanie odprawy „ekonomicznej”, wraz z należnymi odsetkami po zmarłej żonie.

Zgodnie z art. 63 (1) § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) z dniem śmierci pracownika wygasa stosunek pracy. Stosownie do § 2 tego artykułu, wynikające ze stosunku pracy prawa majątkowe przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej, w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób, prawa te wchodzą do spadku. Wypłacane małżonkowi, który spełnia warunki do uzyskania renty rodzinnej, wynagrodzenia po zmarłym pracowniku, jak również inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy (np. wzrost wynagrodzenia, odprawa „ekonomiczna”), stanowią prawa majątkowe ze stosunku pracy, które nie wchodzą do masy spadkowej.

Wynagrodzenia te, zgodnie z zapisem art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), stanowią u małżonka zmarłego pracownika przychód z praw majątkowych.

Ponadto zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od opodatkowania są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, w tym z tytułu nieterminowej wypłaty świadczeń, których źródłem przychodu jest stosunek pracy. Zwolnienie to ma, bowiem zastosowanie wyłącznie do odsetek od nieterminowej wypłaty świadczeń ze stosunku pracy, nie dotyczy zaś odsetek naliczanych z tytułu nieterminowej wypłaty świadczeń po zmarłej żonie, które są odrębną kategorią należności niewymienioną w cytowanym przepisie. Należności te, jako niewymienione w katalogu rodzaju przychodów zawartym w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią przychód wymieniony w pkt 9 tego przepisu, tj. przychód z innych źródeł. Szczegółowe wyliczenie konkretnych „innych źródeł” zawarte w art. 20 ust. 1 ustawy nie ma charakteru zamkniętego. Świadczy o tym sformułowanie „za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności:...”.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne. Dlatego też wypłacone przez komornika sądowego odsetki naliczone od zasądzonych należności będą dla Pana przychodem.

Wobec tego, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie nakłada na komorników sądowych obowiązków płatnika, a podatnik obowiązany jest samodzielnie rozliczyć otrzymane przychody, nie ma więc możliwości uwzględnienia składek ZUS, tymbardziej gdy ZUS w odpowiedzi na Pana pismo, poinformował, że stosownie do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynagrodzenie wypłacone pośmiertnie nie jest już przychodem ze stosunku pracy, a zatem nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Reasumując zebrany materiał, tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, że winien Pan całość zasądzonego i otrzymanego roszczenia bez składek ZUS /należność główna wraz z odsetkami/ wypłaconego przez komornika sądowego uwzględnić w zeznaniu rocznym za rok, w którym nastąpiła wypłata. Niemożliwe jest, zatem opodatkowanie osiągniętych dochodów wg prawa spadkowego, tj. w oparciu o ustawę o podatku od spadków i darowizn /Dz. U. z 1997r. Nr. 16, poz. 89 ze zm./.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj