Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
USIV/II/443-128/04
z 6 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USIV/II/443-128/04
Data
2004.10.06



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura częściowa
faktura VAT
przedpłaty
zaliczka


Pytanie podatnika
Sposób wystawiania faktur zaliczkowych.


Odpowiadając na pismo z dnia 30.08.2004 r. w sprawie zasad wystawiania faktur zaliczkowych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), wyjaśnia co następuje.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie oraz załączonej kserokopii faktury zaliczkowej wynika, że w ramach kontraktu handlowego Spółka wpłaca zaliczki (będące częścią należności) na poczet dostawy towarów handlowych i otrzymuje z tego tytułu faktury zaliczkowe. Faktura zawiera wartość brutto zaliczki, wartość netto oraz należny podatek od towarów i usług, adnotację o kwocie do zapłaty. Ponadto na fakturze wyszczególnione są również szczegóły dotyczące zamówienia z podaniem asortymentu, ilości, ceny, wartości netto, stawki, kwoty podatku, wartości brutto. Faktura zawiera także informację o wcześniej wpłaconych zaliczkach. Zdaniem Spółki wystawiona przez dostawcę faktura zaliczkowa jest prawidłowa.

Dane, które powinna zawierać faktura stwierdzająca pobranie części lub całości należności przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi określa § 17 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Z opisu do wzoru zawartego w § 17 ust. 3 pkt 5 na wyliczenie kwoty podatku wynika, że podatek oblicza się w stosunku do pobranej części (jeżeli pobrano część) lub całości należności brutto (jeżeli pobrano całość należności). W omawianym przypadku podatek od towarów i usług oblicza się od części pobranej należności i tylko ta kwota podlega rozliczeniu w deklaracji VAT-7 sprzedawcy i nabywcy.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy ponownie zwraca uwagę na brzmienie § 17 ust. 4-6 cyt. rozporządzenia.

Przedstawiona faktura VAT zaliczkowa zawiera wszystkie dane wymienione w wyżej cyt. przepisach. Podanie dodatkowo szczegółów dotyczących zamówienia towarów nie narusza § 17 ust. 3 cyt. rozporządzenia, albowiem na fakturze tej w sposób jednoznaczny określono wartość wpłaconej zaliczki.

Stanowisko Strony, dotyczące poprawności wystawionej faktury, jest słuszne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj