Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US/72/ROP3/423-229/04/EN
z 13 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US/72/ROP3/423-229/04/EN
Data
2004.08.13



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
certyfikat inwestycyjny
fundusz inwestycyjny
jednostka uczestnictwa
papier wartościowy
posiadacz
towarzystwo
tytuł
uczestnicy
wpłata
zapis
zarządzanie


Pytanie podatnika
Czy wpłaty z tytułu uczestnictwa w zbiorczym portfelu papierów wartościowych nie zaliczają się do przychodów Towarzystwa w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


W odpowiedzi na pismo z dn. 09.07.2004 r. (wpływ do Urzędu 14.07.2004 r.) uzupełnione w dn. 03.08.2004 r. Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (część I zapytania).

Z przedstawionego w piśmie opisu stanu faktycznego wynika, iż w związku z ustawą z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 149, poz. 1546), powstała możliwość zarządzania przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych tzw. zbiorczym portfelem papierów wartościowych na zasadach określonych w tej ustawie.
Ustawodawca w art. 213 w/w ustawy określił co jest niezbędne do utworzenia zbiorczego portfela papierów wartościowych:

  1. uchwalenie regulaminu zbiorczego portfela papierów wartościowych;
  2. zebranie w drodze zapisów wpłat na tytuły uczestnictwa zbiorczego portfela papierów wartościowych dokonane w formie zapisów;
  3. przydzielenie tytułów uczestnictwa osobom, które dokonały wpłat na nabycie tytułów uczestnictwa zbiorczego portfela papierów wartościowych;
  4. nabycie składników zbiorczego portfela papierów wartościowych za środki wpłacone do tego portfela w ramach zapisów.

Towarzystwo powołuje się na treść art. 217 pkt 2 ustawy o funduszach inwestycyjnych, który określa, iż do zbywania lub odkupywania tytułów uczestnictwa zbiorczego portfela papierów wartościowych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące zbywania lub odkupywania jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych. Zapis tego artykułu stosuje się jedynie w przypadkach w nim określonych tj. do zbywania lub odkupywania tytułów uczestnictwa zbiorczego portfela papierów wartościowych.

Zgodnie z art. 213 ust. 3 ustawy o funduszach inwestycyjnych towarzystwo funduszy inwestycyjnych po zebraniu wpłat na tytuły uczestnictwa zbiorczego portfela papierów wartościowych, przydziela tytuły uczestnictwa zbiorczego portfela papierów wartościowych osobom, które dokonały przedmiotowych wpłat.

Art. 12 ust. 4 pkt 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, iż do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymywanych przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych z tytułu zapisów na jednostki uczestnictwa lub certyfikaty inwestycyjne. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku zapisów na zbiorczy portfel papierów wartościowych.

Urząd zauważa, iż wpłaty zebrane w drodze zapisów na tytuły uczestnictwa zamieniają się na tytuły uczestnictwa w zbiorczym portfelu papierów wartościowych.

Zbiorczy portfel papierów wartościowych stanowi współwłasność łączną posiadaczy tytułów uczestnictwa tego portfela (art. 212 ustawy o funduszach).

Reasumując zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Towarzystwo nie uzyskuje przychodów podatkowych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu wpłat na tytuły uczestnictwa zbiorczego portfela papierów wartościowych, gdyż jedynie zarządza zbiorczym portfelem papierów wartościowych, natomiast posiadaczami portfela są jego uczestnicy, którzy dokonali wpłat.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj