Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-96-2/GW/04
z 8 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-96-2/GW/04
Data
2004.10.08



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
podatek
podatek od towarów i usług
roboty
roboty budowlane
roboty budowlano-montażowe
stawka
stawki podatku


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie automatyzacji bram wjazdowych i garażowych oraz wykonuje i montuje ogrodzenia domostw, balustrady schodowe i balkonowe w budynkach mieszkalnych. Do tej pory Podatnik korzystał ze stawki podatku VAT w wysokości 7% na wykonywane usługi. Jednakże w związku z wieloma zmianami jakie wprowadzone zostały ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwraca się z wnioskiem o informację dotyczącą wysokości stawek podatkowych obowiązujących dla sprzedawanych przez niego usług.


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, udzielona w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.)

Pismem z dnia 30 sierpnia 2004 r. (data doręczenia – dnia 10 września 2004 r.) P............................. (zwany dalej także podatnikiem) zwrócił się do tut. organu z wnioskiem o pisemną informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie automatyzacji bram wjazdowych i garażowych oraz wykonuje i montuje ogrodzenia domostw, balustrady schodowe i balkonowe w budynkach mieszkalnych. Do tej pory Podatnik korzystał ze stawki podatku VAT w wysokości 7% na wykonywane usługi. Jednakże w związku z wieloma zmianami jakie wprowadzone zostały ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwraca się z wnioskiem o informację dotyczącą wysokości stawek podatkowych obowiązujących dla sprzedawanych przez niego usług.

Stanowisko podatnika:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit a ustawy o podatku od towarów i usług, w okresie od 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Z definicji ustawowej wynika, że obiektami budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne rodzinne, stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: PKOB 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne, PKOB - 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Przez roboty budowlane związane z budownictwem mieszkaniowym należy rozmieć inwestycje w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remonty budownictwa mieszkaniowego. Dla prawidłowego określenia wysokości podatku VAT, zdaniem Podatnika, konieczna jest precyzyjna identyfikacja obiektu, zgodnie z zasadami klasyfikacji statystycznych, a także zdefiniowanie czynności, których przedmiotem jest ten obiekt.

W ocenie Podatnika decydujące znaczenie dla ustalenia właściwej stawki VAT na usługi budowlane które wykonuje, ma fakt czy są one zaliczane do elementów obiektu budowlanego, czy w ich rezultacie powstaje odrębny obiekt. Z definicji zawartej w objaśnieniach do zbioru KOB 38 wynika, iż ogrodzenie może być częścią wyposażenia budynku (wówczas zalicza się go do grupowania, w którym sklasyfikowany jest budynek) lub występować jako odrębny samodzielny obiekt. W PKOB zapisu takiego nie ma, co jednak nie powinno, zdaniem Podatnika wpłynąć na rozwiązanie problemu. W konsekwencji uważa, że jeżeli ogrodzenie stanowi jeden z elementów wykonywanych prac budowlanych, to winno być opodatkowane taką samą stawką podatkową jak obiekt, z którym jest związane. Zatem w sytuacji gdy realizowana inwestycja dotyczy budowy budynku mieszkalnego oraz ogrodzenia wraz z bramką, wówczas całe zadanie powinno być objęte obniżoną stawką podatku VAT w wysokości 7%. Regulacje dotyczące mechanizmu opodatkowania robót budowlanych związanych zarówno z budynkiem mieszkalnym, jak i garażami, które się na nim znajdują, są podobne. W tym przypadku opodatkowaniu stawką VAT 7 % podlega całość wykonanego zlecenia. Natomiast realizacja zadań związanych z wolnostojącymi garażami samochodowymi, zdaniem Podatnika, jest wyłączona ze stosowania stawki 7%. Montowanie bram garażowych, ze względu na to, że zaliczane jest do prac budowlanych, podlega takim samym zasadom. Ponadto przedstawione wyżej regulacje, zdaniem Podatnika, mają zastosowanie nie tylko do prac budowlanych, ale również remontowych

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, w oparciu o stan prawny obowiązujący w dacie udzielenia odpowiedzi, po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 2 oraz ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę podatku w wysokości 7% w odniesieniu m.in. do:

  1. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
  2. obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Przez „roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą” rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Przez „obiekt budownictwa mieszkaniowego”, stosownie do art. 2 pkt.12 ustawy, rozumieć należy budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Natomiast zgodnie z ust. 3 przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, rozumie się:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Powyższe oznacza, że budowa bram garażowych, balustrad, schodów i balkonów w budynkach mieszkalnych do dnia 31.12.2007 r. podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 7 %. Tą samą stawką podatku od towarów i usług opodatkowana będzie budowa ogrodzenia budynków mieszkalnych i bram wjazdowych jeżeli dokonywana będzie w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego.

Jednocześnie należy podkreślić, że jeżeli budowa ogrodzenia budynków mieszkalnych, bram wjazdowych, garaży dokonywana jest jako odrębna inwestycja, tj. nie jest realizowana w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, to usługa ta podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 22 %.

Jeżeli przedmiotem transakcji jest dostawa bram wjazdowych i garażowych oraz ogrodzeń domostw, balustrad schodowych, opodatkowanie winno nastąpić według stawki właściwej dla danego towaru tj. stawki w wysokości 22%.

W podsumowaniu tut. organ uprzejmie informuje, że zgodnie z art. 2 pkt. 6 oraz art. 8 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług, zarówno towary, jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Podkreślić należy, że podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania czynności (również w zakresie klasyfikacji statystycznej) oraz prawidłowego jego opodatkowania. Zgodnie z komunikatem prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie trybu wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS nr 12, poz.87) zainteresowany podmiot może zwrócić się o zaklasyfikowanie rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi oraz o wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj