Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady
DG-I/005/19/04
z 1 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DG-I/005/19/04
Data
2004.10.01



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
diety
podróż służbowa zagraniczna (delegacja zagraniczna)


Pytanie podatnika
Czy osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie nauczania języka obcego może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatek na kurs szkoleniowy w Wielkiej Brytanii?


Prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług szkołom językowym w zakresie nauczania języka angielskiego. W ramach działalności prowadzi Pani również kursy językowe na różnych poziomach zaawansowania, w tym także przygotowujących do międzynarodowych egzaminów z języka angielskiego oraz kursów Business English. Świadczy Pani także usługi w zakresie tłumaczeń języka angielskiego, Prowadzi Pani podatkową księgę przychodów i rozchodów. Twierdzi Pani, że koszty poniesione w związku z uczestniczeniem w metodycznym kursie zawodowym, który odbywał się w Wielkiej Brytanii, stanowią koszty uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej. W swym wystąpieniu dowodzi Pani, że tematyka kursu obejmowała zagadnienia ( analizy różnych odmian języka angielskiego, wartość autonomii ucznia w klasie, dynamika grupy i indywidualnego ucznia, zastosowanie technik dramatycznych na lekcji, używanie głosu przez nauczyciela, zastosowanie gier językowych, idiomów oraz opowiadań w nauczaniu ), mające ścisły związek z usługami świadczonymi w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Koszt kursu według załączonej do pisma z dnia 13.09.2004 r. kserokopii faktury wystawionej przez szkołę, która była organizatorem powyższego kursu zawodowego wynosił 295 GBP. Na koszt ten składa się : transport z Londynu do Barnstaple – miejscowości, w której kurs się odbywał oraz powrót do Londynu, noclegi, program szkoleniowy, wycieczki krajoznawcze i bilety wstępu oraz materiały naukowe i koszt świadectwa. Oprócz tego poniosła Pani dodatkowo koszty przelotu, które według posiadanych biletów lotniczych wynoszą 740,14 zł.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Ten ostatni artykuł nie wymienia wydatków poniesionych na kursy szkoleniowe jako nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów. Wydatki te podlegają zatem ocenie na zasadach ogólnych w oparciu o przepis art. 22 ust. 1 cytowanej ustawy.

W świetle cyt. wyżej przepisów wydatek poniesiony na opłacenie metodycznego kursu językowego niewątpliwie wykazuje związek przyczynowy z prowadzoną przez Panią działalnością gospodarczą tego typu, że poniesienie wydatku może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie wartości przychodu. Jednakże zaliczenie poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodów na podstawie przedłożonej faktury jest niemożliwe, ponieważ w kwocie opłaty za kurs, oprócz opłat za wykłady wliczone są między innymi koszty wycieczek krajoznawczych, biletów wstępu, wyżywienia.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki związane z podróżą do Wielkiej Brytanii w celu uczestnictwa w metodycznym kursie językowym, należałoby potraktować jako wyjazd służbowy i w tym przypadku możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu rzeczywiście poniesionych wydatków na transport oraz noclegi pod warunkiem, że będą należycie udokumentowane. Jeżeli chodzi o koszty wyżywienia podczas podróży służbowej, to w tej mierze obowiązuje regulacja szczególna, ponieważ zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodu mogą być zaliczone wydatki na wyżywienie, ale tylko do wysokości nieprzekraczającej wysokości diet, które przysługują pracownikom z tytułu podróży służbowych. W rozpatrywanej sprawie wysokość kwot należnych diet określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. z 2002 r. Nr 236,poz. 1991 i z 2003 r. Nr 199, poz. 1951 ). Ponieważ kwoty należnych diet zostały określone w walutach obcych, koszt diety przed zarachowaniem musi zostać przeliczony na złote, zgodnie z zasadami opisanymi w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sposób udokumentowania kosztów diet określono w rozporządzeniu Ministra finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj