Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
I-2/443-75/2004
z 5 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-2/443-75/2004
Data
2004.08.05



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
faktura VAT
faktura wewnętrzna
majątek wspólny małżonków
małżonek
podział majątku
przedsiębiorstwa
sprzedaż majątku
towar używany
wyposażenie
wyrok


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT przekazanie na podstawie wyroku sądu środków trwałych wchodzących do majątku wspólnego małżonków?


W związku z pismem z dnia 21.07.2004 r. w sprawie podatku od towarów i usług działając w oparciu o art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) informuje, że:

Z treści pisma wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą od roku 2001. W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej nabywała Pani środki trwałe i wyposażenie z naliczonym podatkiem od towarów i usług, który to podatek obniżał kwoty podatku należnego. Zakupione środki trwałe i wyposażenie jest Pani obowiązana przekazać na skutek podziału majątku postanowieniem Sądu Cywilnego do założonej przez Pani męża firmy. W świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w sprawie podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa jest w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. A więc zgodnie z przywołanym przepisem jest Pani podatnikiem podatku od towarów i usług. Jeśli przekazywane środki trwałe stanowią całość odpowiadającą definicji przedsiębiorstwa, przekazanie takie mężowi na podstawie wyroku sądu nie podlega ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) na mocy przepisu art. 6, który stanowi, że przepisów ustawy między innymi nie stosuje się do transakcji:

  • transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans;


Jeśli jednak przedmiotem przekazania są składniki majątku nie odpowiadające definicji przedsiębiorstwa będziemy mieli do czynienia z dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ustawy. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Dostawę taką dokumentuje się fakturą VAT zgodnie z art. 106 ustawy. Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy rozumie się również wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części. Czynność taką dokumentuje się na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy o VAT fakturą wewnętrzną. Należy tu zauważyć, że ustawowa dostawa towarów nie jest uzależniona od tytułu prawnego (w tym przypadku Wyroku Sądy o zniesieniu wspólności majątkowej) będącego jej podstawą.

Istotnym tu jest, że mamy do czynienia z rozporządzeniem towarami między niezależnymi masami majątkowymi.

Z pisma Pani wynika, że podatek VAT naliczony przy nabyciu towarów, które mają być przedmiotem przekazania był odliczony od podatku należnego w związku z czym nie będzie mieć zastosowania przywołany przez Panią art. 43, ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. dotyczący zwolnienia od podatku towarów używanych. Zastosowanie będzie mieć stawkę podatku VAT obowiązująca dla przekazywanego towaru.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj