Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PD/423-40/AB/04
z 8 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/423-40/AB/04
Data
2004.10.08



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Rok podatkowy


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób prawnych
rok podatkowy
zawiadomienie
zmiana


Pytanie podatnika
- dotyczy możliwości zmiany roku podatkowego bez zawiadamiania o tej zmianie organu podatkowego.


Naczelnik Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie odpowiadając na zapytanie Spółki z dnia 1 września 2004 r . (data wpływu do tutejszego Urzędu 9 września 2004 r.), dotyczące udzielenia w trybie art. 14 a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie możliwości zmiany roku podatkowego bez zawiadamiania o tej zmianie organu podatkowego, uprzejmie wyjaśnia:

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Sp. z o.o. Uchwałą Nr 1/VII/2004 z dnia 30 lipca 2004 roku dokonało zmiany zapisu art. 12 Aktu Założycielskiego Spółki, zawierającego regulacje dotyczące roku obrotowego. W Uchwale zapisano, iż:

  1. Rokiem obrotowym Spółki jest okres od dnia 1 października danego roku kalendarzowego do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.
  2. Rok obrotowy, rozpoczęty dnia 1 stycznia 2004 roku kończy się 30 września 2005 roku.

Przed tą zmianą, art. 12 Aktu Założycielskiego stanowił, że rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, z tym że pierwszy rok obrotowy zakończy się 31 grudnia 2002r.

Spółka ma wątpliwość, czy w związku z niedokonaniem zawiadomienia w trybie art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) ma możliwość zmiany roku obrotowego.

W ocenie Spółki tak dokonana zmiana roku obrotowego jest możliwa w związku z tym, że uchwała została podjęta 30 lipca 2004 roku.

Zgodnie z definicją roku obrotowego zawartą w art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) poprzez rok obrotowy rozumie się rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również dla celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy.

Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Zawiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze roku podatkowego innego niż rok kalendarzowy podatnik powinien dokonać najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego, zgodnie z dyspozycją art. 8 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe (art. 8 ust. 3 ww. ustawy).

Rok obrotowy stosowany dla celów rachunkowości musi być tożsamy z rokiem podatkowym. Spółka nie jest jednostką rozpoczynającą działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, dlatego też nie jest możliwe połączenie ksiąg rachunkowych i sprawozdania finansowego dotyczącego trwającego roku obrotowego z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny.

Z uwagi na to, iż Spółka nie powiadomiła naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku obrotowego, rokiem obrotowym i podatkowym jest dotychczas obowiązujący jednostkę rok obrotowy i podatkowy, tj. rozpoczęty w dniu 1 stycznia 2004 r. rok Spółki skończy się w dniu 31 grudnia 2004 roku.

W dniu 30 lipca 2004 roku podjęta została uchwała o zmianie roku obrotowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym na rok obrotowy obejmujący okres od dnia 1 października do dnia 30 września. W związku z tym, pierwszym po zmianie rokiem obrotowym, a także rokiem podatkowym w Spółce (pod warunkiem złożenia zawiadomienia o jego zmianie w terminie wynikającym z art. 8 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) będzie rok rozpoczynający się w dniu 1 stycznia 2005 roku i kończący się dnia 30 września 2006 roku.

Przepisy dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych nie przewidują możliwości zmiany roku podatkowego w trakcie jego trwania, dlatego też stanowisko Spółki zawarte w piśmie z dnia 1 września 2004 roku jest błędne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj