Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mielcu
US.III-415/19/04
z 6 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.III-415/19/04
Data
2004.08.06



Autor
Urząd Skarbowy w Mielcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
część składowa
składnik majątkowy
sprzedaż budynków
sprzedaż gruntów
sprzedaż nieruchomości
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy uzyskany dochód ze sprzedaży nieruchomości w tym gruntów w wieczystym użytkowaniu wraz z ogrodzeniem oraz stojącą na tych gruntach wiatą stalową, będących środkami trwałymi winien zostać opodatkowany na zasadach ogólnych?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 14.07.2004 r. (wpływ w dniu 23.07.2004 r.), dotyczące skutków w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w związku ze sprzedażą części nieruchomości, w tym gruntów w wieczystym użytkowaniu wraz z ogrodzeniem oraz stojącą na tych gruntach wiatą stalową będących środkami trwałymi.

Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy z wyłączeniem składników których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje pojęcia środka trwałego, natomiast określa w art. 22a, które ze środków trwałych podlegają amortyzacji (m.in. stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością), a w art. 22c, które środki trwałe oraz wartości niematerialne lub prawne amortyzacji nie podlegają (m.in. grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów). Pojęcie środka trwałego jest sprecyzowane w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), który stanowi, że środkami trwałymi są m.in. nieruchomości – w tym grunty, budowle i budynki.

Zatem zarówno budynki, jak i grunty wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej stanowią środki trwałe, które powinny figurować w prowadzonej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a ich odpłatne zbycie stanowi przychód z działalności gospodarczej, o którym mowa w cyt. wyżej art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy. Sposób ustalania kosztów uzyskania tego przychodu określa art. 23 ust. 1 pkt 1, który stanowi, że wydatki na:

  1. nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,
  2. nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż ww. środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,
  3. ulepszenie środków trwałych, które powiększają wartość środków trwałych
    zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą wymienionych w cyt. art. 14 ust. 2 pkt 1 bez względu na czas ich poniesienia.

Stosownie do art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem lub stratą z odpłatnego zbycia przedmiotowych środków trwałych jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 ww. ustawy dokonanych od tych środków.Słuszne jest zatem stanowisko wyrażone we wniosku, że uzyskany dochód ze sprzedaży nieruchomości w tym gruntów w wieczystym użytkowaniu wraz z ogrodzeniem oraz stojącą na tych gruntach wiatą stalową, będących środkami trwałymi winien zostać opodatkowany na zasadach ogólnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj