Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-0597/04
z 9 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-0597/04
Data
2004.07.09



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
inwestycje w obcych środkach trwałych
przeniesienie prawa własności


Pytanie podatnika
W jaki sposób – w związku z wcześniejszym przeniesieniem prawa własności tego przedsiębiorstwa na spółkę z o.o. - powinny być naliczane dalsze odpisy amortyzacyjne?


Spółka z o.o. w dniu 2 stycznia 2001r. podpisała umowę z ministrem właściwym do spraw Skarbu Państwa o oddanie przedsiębiorstwa państwowego do odpłatnego korzystania na okres 10 lat - na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 1996r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 118, poz. 561 z późn. zm.). W latach 2001-2002 w budynkach tego przed-siębiorstwa spółka dokonała ulepszeń, które po ich zakończeniu zakwalifikowała jako inwestycje w obcych środkach trwałych. Amortyzację podatkową budynków oraz tych inwestycji w obcych środ-kach trwałych ustalono zgodnie z treścią art. 16ł ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, na okres 10 lat (roczna stawka 10%). W 2004r. spółka wystąpiła o wcześniejsze przenie-sienie prawa własności tego przedsiębiorstwa na spółkę, w wyniku czego w dniu 30 kwietnia 2004r. prawo to zostało przeniesione.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Stosownie do treści art. 16ł ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych do odpłatnego korzystania, zgodnie z umowami zawartymi na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji, jeżeli z tych umów wynika prawo zakupu tych środków albo wartości przez korzystającego za cenę ustaloną w umowach, podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych na zasadach określonych w art. 16h ust. 1. Stawki amortyzacyjne, z uwzględnieniem art. 16i i 16m, ustala się w proporcji do okresu wynikającego z umowy, z wyjątkiem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych o krótszym okresie amortyzacji niż okres trwania umowy.

W myśl art. 16ł ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. w razie nabycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych do odpłatnego korzystania na podstawie umów, o których mowa w ust. 1, przed upływem okresu, na jaki została zawarta umowa, podatnicy dokonują dalszych odpisów amortyzacyjnych od tych środków i wartości, kontynuując stosowanie zasad i stawek, określonych w ust. 1.

Z zacytowanych przepisów oraz z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka ko-rzystająca ze środków trwałych przedsiębiorstwa państwowego (na podstawie powyższej umowy), z uwagi na fakt, że środki te nabyła przed upływem okresu na jaki umowa o korzystanie z nich została podpisana, powinna kontynuować stosowanie zasad oraz stawek amortyzacyjnych według reguł ustalonych przed ich nabyciem - zgodnie z treścią art. 16ł ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r.

Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, że kontynuowanie tak określonych stawek i zasad amorty-zacyjnych powinno mieć miejsce aż do końca tego miesiąca, w którym nastąpi zrównanie sumy od-pisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym zostaną one postawione w stan li-kwidacji, zbyte lub spółka stwierdzi ich niedobór (art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r.).

Ponadto z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że ulepszenia dokonane przez spółkę w budynkach przedsiębiorstwa państwowego w momencie ich zakończenia, wprowadzenia do ewi-dencji środków trwałych i oddania do użytkowania odnosiły się do środka trwałego nie stanowiące-go własności spółki (zostały dokonane przed nabyciem przedsiębiorstwa), a zatem ulepszenia te sta-nowiły inwestycje w środkach trwałych - amortyzowane stosownie do treści art. 16ł ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. W takim zaś przypadku – w sytuacji przeniesienia prawa własności przedsię-biorstwa państwowego na spółkę - również ma zastosowanie reguła, o której mowa w treści art. 16ł ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. (kontynuacji stosowania zasad i stawek amortyzacyjnych).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj