Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP/1/443/6/2004/SM
z 11 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/1/443/6/2004/SM
Data
2004.05.11



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wystawianie dokumentów sprzedaży


Słowa kluczowe
euro
faktura
przeliczanie


Pytanie podatnika
Jaki jest sposób przeliczenia kwot wykazanych na fakturach w walucie obcej (euro)?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14 a § 1 z dnia 29 sierpnia 199 7r. (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo podatnikia z dnia 15.03 2004 r. doręczone do tut. Urzędu 16.03.2004 r. z zakresu podatku od towarów i usług wyjaśnia co następuje:

Podatnik realizuje inwestycje współfinansowane ze środków unijnych. Kontrakty zawierane z wykonawcami są nominowane w walucie EURO. W stosunku do wykonawców krajowych, którzy nie posiadają zezwolenia dewizowego zachodzi konieczność dokonywania płatności nominowanej w walucie Euro, przeliczonej na PLN zgodnie z obowiązujacymi przepisami, tj. wg średniego kursu NBP z dnia wystawienia faktury. Tak wyliczona kwota stanowi podstawę opodatkowania podatkiem VAT.Różnica powstała między kwotą wynikającą z faktury (wyrażona w PLN) a kwota zapłaty (wg kursu sprzedaży banku realizującego płatność z faktury) jest traktowana jako różnica kursowa.
W przedstawionej sytuacji Wnioskodawca ma wątpliwości czy zamiast ewidencjonowania różnic kursowych nie należałoby wystawić faktury korygujacej.

Stosownie do art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) jeżeli sprzedaż powinna być potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwila wystawienia faktury, nie póżniej jednak niż w 7 dniu od wydania towaru (wykonania usługi).
W przypadkach określonych w art. 6 ust. 7 b, ust. 8 b pkt 1 - 4, 7, 9, 11, 13 cyt. ustawy fakturę wystawia się nie póżniej niż chwilą powstania obowiązku podatkowego - § 40. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórychprzepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268, ze zm.)

Faktura wystawiona na zasadach, o których mowa wyżej, w walucie Kontraktu winna zostać przeliczona na PLN, wg kursu z dnia powstania obowiazku podatkowego. Późniejsza wyższa lub niższa zapłata w walucie polskiej (z tytułu różnic kursowych) nie powoduje już koryaowania podatku VAT ustalonego na podstawie faktury.Różnice kursowe nie maja żadnego wpływu na VAT. Wynika to z definicji momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT.

Ponadto, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego informuje, że od 01.05 2004 r. sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, w sytuacji, gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych uregulowany został w § 37 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970).
Zgodnie z tym przepisem:
Kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia.
W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.
W przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.

Wyjaśnienia w przedmiotowej sprawie, w zakresie podatku dochodowego zostaną udzielone odrębnym pismem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj