Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PP-2-443/82/04 PD.423-67/04
z 13 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-2-443/82/04 PD.423-67/04
Data
2004.09.13



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dopłaty bezpośrednie
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)


Pytanie podatnika
Czy dopłaty otrzymane w ramach wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej dotyczące wywozu produktów mleczarskich na zasadach zawartych w Rozporządzeniu Komisji WE nr 800/1999 z dnia 15 kwietnia 1999r. "ustanawiajace wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu refundacji wywozowych na produkty rolne" oraz Rozporządzenie Komisji WE 174/1999 z dnia 26 stycznia 1999. " ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady EWG nr 804/68 w odniesieniu do pozwoleń na wywóz i refundacji wywozowych do mleka i przetworów mlecznych" jak również w rozporządzeniach zawartych w w/w aktach są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, a jeśli tak to wg jakiej stawki podatkowej?
Dopłaty te są przekazywane dla Spółdzielni przez Agencję Rynku Rolnego po wyeksportowaniu poza UE serów twardych.
Czy dopłaty są opodatkowane podatkiem od towarów i usług?


Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) „podstawą opodatkowania jest obrót...Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług”Z regulacji art. 29 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że w sytuacji gdy podatnik – w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług – otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi – tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia. W związku z powyższym dopłaty do serów otrzymywane przez Spółdzielnię mają charakter dotacji związanych z dostawą towarów i określonych w cyt. art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, więc podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki obowiązującej dla towaru, którego te dotacje dotyczą.Na podstawie przepisu art. 41 ust. 4 cyt. ustawy o VAT stawka podatkowa w eksporcie towarów wynosi 0 %, dlatego również dla dotacji związanej z eksportem towarów stawka podatkowa będzie wynosiła 0 %.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik otrzymuje dopłaty w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej dotyczące wywozu produktów mleczarskich. Powyższe dopłaty są przekazywane Spółdzielni za pośrednictwem Agencji Rynku Rolnego po wyeksportowaniu poza Unię Europejską serów twardych na zasadach zawartych w Rozporządzeniu Komisji (WE) nr 800/1999 z dnia 15 kwietnia 1999 r. „ustanawiające wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu refundacji wywozowych na produkty rolne” , Rozporządzeniu Komisji (WE) nr 174/1999 z dnia 26 stycznia 1999 r. „ustanawiające specjalne szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (EWG) nr 804/68 w odniesieniu do pozwoleń na wywóz i refundacji wywozowych do mleka i przetworów mlecznych”.

Od 1 stycznia 2004 r. na mocy art. 17 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: „wolne od podatku są dopłaty bezpośrednie stosowane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej, otrzymane na podstawie odrębnych przepisów”.

W ramach regulacji handlu zagranicznego na rynku mleka Agencja Rynku Rolnego odpowiedzialna jest za: -wydawanie i rozliczenie pozwoleń na przywóz i wywóz,- wypłacanie refundacji wywozowych,- nakładanie kar administracyjnych.

Ceny produktów rolno-spożywczych na rynku wewnętrznym UE kształtują się na poziomie wyższym niż ceny światowe. Dlatego też w celu zapewnienia odpowiedniej konkurencyjności produktów rolno-spożywczych przeznaczonych na wywóz Unia Europejska stosuje refundacje wywozowe.

Refundacja wywozowa jest formą dopłaty, która pokrywa, częściowo lub całkowicie, różnicę między wysokością cen produktów na rynkach światowych i na rynku wewnętrznym UE. Jej poziom może być stały przez okres, bądź częściej zmieniany w zależności od kształtującej się sytuacji na rynku unijnym i światowym. Wykaz produktów objętych systemem refundacji oraz poziom obowiązujących stawek refundacji ustalony jest przez Komisje Europejską i publikowany w Dzienniku Urzędowym UE.

Biorąc pod uwagę fakt, iż stosowane refundacje wywozowe mają charakter dopłat bezpośrednich, źródłem pochodzenia środków finansowych otrzymującego te dopłaty jest Unia Europejska, a celem jest m.in. stabilizacja rynków, w związku z tym powyższe dopłaty stosowane są w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej i będą korzystały ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. pkt 36 wyżej cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj