Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
PBI -448/134/2 /EF
z 28 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PBI -448/134/2 /EF
Data
2004.09.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
1/"Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszty poniesione na wymianę opon,oleju,naprawy pojazdu,ubezpieczenie,badanie techniczne w związku z używaniem samochodu osobowego nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych ?"2/ Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatek poniesiony na zakup pralki przenaczonej do celów prowadzonej działalności ?"


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku działając na podstawie art.14 a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( DzU Nr 137,poz.926 ze zm.) informuje :

Ad1. Zgodnie z art. 23 ust.1 pkt.46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (u.p.d.o.f)(DzU z 2000 r. Nr 14,poz.176 z pózn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków poniesionych z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osobyprowadzącej działalność gospodarczą ,dla potrzeb tej działalności - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu,określonej odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra.W celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.Zatem może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów niektóre wydatki związane z używaniem pojazdu tzn. wymianę opon ,oleju,naprawy pojazdu,ubezpieczenia,badania technicznego tylko do wysokości kwoty określonej przez pomnożenie liczby faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km.

Ad.2 Podstawowe znaczenie w ustalaniu wydatków zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów ma art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (u.p.d.o.f) ( DzU z 2000 r. Nr 14,poz.176 ze zm.), z którego wynika,iż kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego żródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów , z wyjątkiem tych,które zostały wymienione w art.23 w/w ustawy .Aby uznać wydatek za koszt podatkowy muszą być spełnione równocześnie dwa podstawowe warunki ,a mianowicie koszt musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu oraz nie może być wymieniony w katalogu negatywnym,tj. w ustawowym wykazie kosztów nie uznawanych za koszty podatkowe czyli w art.23 u.p.d.o.f.Art.23 ust.1 pkt.49 cyt.ustawy stanowi,iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup zużywających się stopniowo rzeczowych składników przedsiębiorstwa , nie zaliczanych zgodnie z odrębnymi przepisami do srodków trwałych - w przypadku stwierdzenia,że składniki te nie są wykorzystywane dla celów prowadzonej działalności gospodarczej,lecz służącelom osobistym podatnika ,pracowników lub innych osób ,albo bez uzasadnienia znajdują się poza siedzibą przedsiębiorstwa.Ponadto należy zauważyć,że ustawa nie zawiera wykazu wydatków,które przesądzają o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.Dlatego przyjmuje się,że kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwość osiągnięcia przychodu.Z oceny związku z prowadzoną działalnością gospodarczą winno wynikać,że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczyniać się do osiągnięcia przychodu z danego żródła.

Reasumując w ocenie organu podatkowego,rodzaj zgłoszonej dziaałalności gospodarczej oraz bezpośredni wpływ na wysokość uzyskanego przychodu z tej działalności umożliwia ,w myśl przytoczonych przepisów na zaliczenie poniesionych wydatków związanych z używaniem samochodu oraz zakupu pralki do kosztów uzyskania przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj