Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
POIII 436/8/04
z 28 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
POIII 436/8/04
Data
2004.07.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku


Słowa kluczowe
hipoteka
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku od czynności cywilnoprawnych obciążone jest ustanowienie hipoteki zwykłej i kaucyjnej?


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. h ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 poz. 959 ze zm.), podatkowi temu podlega ustanowienie hipoteki. Ustawodawca w art. 6 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przyjął jako podstawę opodatkowania kwotę zabezpieczonej wierzytelności. Zaś w art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy zostały określone dwie stawki od ustanowienia hipoteki:

  • na zabezpieczenie wierzytelności istniejących - od kwoty zabezpieczonej wierzytelności 0,1%
  • na zabezpieczenie wierzytelności o wysokości nieustalonej – 19 zł.

W przedmiotowej sprawie, gdy Spółka ustanowiła hipotekę na przysługującym jej użytkowaniu wieczystym gruntów, a następnie zamierza nabyć własność gruntów (będących w użytkowaniu wieczystym) – wygaśnie użytkowanie wieczyste, a tym samym przedmiot zabezpieczenia hipoteką.

Ponowne ustanowienie hipoteki o takiej samej treści, ustanowione na własności nabytych gruntów (inny przedmiot zabezpieczenia) podlega ponownemu opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten wynosi 0,1% od kwoty wierzytelności istniejącej.

Natomiast roszczenie o odsetki określone według zmiennej stopy procentowej nie powinno być zabezpieczone hipoteką zwykłą lecz jedynie przez wpis hipoteki kaucyjnej, która może zabezpieczać wierzytelność o wysokości nieustalonej (zmiennej). W tym wypadku podatek powinien być pobrany w kwocie 19 zł – na zabezpieczenie wierzytelności o wysokości nieustalonej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj