Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chełmie
PP/443-53/04
z 29 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-53/04
Data
2004.09.29



Autor
Urząd Skarbowy w Chełmie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
lokal użytkowy
nieodpłatne używanie
odsetki
odszkodowania
opodatkowanie
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
1.Pytanie dotyczy opodatkowania oddania udziałowej części gruntu w użytkowanie wieczyste i sposobu fakturowania czynności przy sprzedaży używanego lokalu mieszkalnego. Pierwsza wpłata za wieczyste użytkowanie wyniosła 25% wartości. Pozostałą wartość gruntu kupujący będzie wpłacał corocznie w wysokości 1% jego wartości.2.Czy czynność nieodpłatnego nabycia przez użytkownika wieczystego prawa – własności nieruchomości jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. 3.Czy podlega pod przepisy ustawy czynność nieodpłatnego oddania w używanie lokali użytkowych.4.Pytanie dotyczy opodatkowania odsetek od sprzedaży lokali mieszkalnych, za które należność rozkładana jest na raty, płatne do 31 marca każdego roku wraz z odsetkami równymi stopie redyskonta weksli. Faktura wystawiana jest na na całą wartość lokalu po sporządzeniu aktu notarialnego. Kupującemu każdego roku do raty doliczane są odsetki wg obowiązującej stopy procentowej redyskonta weksli.5.Urząd zwraca wywłaszczoną nieruchomość w zamian za zwrot zwaloryzowanej kwoty – odszkodowania dla Miasta. Czy czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.6.Pytanie dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku zbycia lokali mieszkalnych należących do Skarbu Państwa.


Ad.1.Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz.535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Prawo użytkowania wieczystego gruntu jest innym niż własność prawem rzeczowym oraz wartością niematerialną i prawną. W myśl art.8 ust.1 pkt 1 ww. ustawy świadczeniem usług jest przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej. Opodatkowaniu podlega zatem przeniesienie przez podatnika prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego oraz niezabudowanego.

Zgodnie z § 3a rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97 poz.970 z późn.zm.) w przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu.

Wobec powyższego w opisanym przypadku Urząd powinien wystawić fakturę wyszczególniając w niej sprzedaż lokalu mieszkalnego oraz opłatę za wieczyste użytkowanie gruntu w wysokości 25% wartości gruntu. W kolejnych latach należy wystawiać faktury na należne opłaty roczne w wysokości 1 % wartości gruntu.

Ad.2.Zmianę wieczystego użytkowania na własność należy traktować jak dostawę – na podstawie art.7 ust.1 ustawy - przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.Jednakże w sytuacji, gdy nabycie prawa własności nieruchomości przez dotychczasowych użytkowników wieczystych następuje w drodze decyzji organu administracji publicznej, zgodnie z art.15 ust.6 ustawy o podatku od towarów i usług, organ ten w zakresie tych czynności nie będzie uznany za podatnika, pod warunkiem, iż czynności te nie zostaną potwierdzone umowami cywilnoprawnymi.

Ad.3.Art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy określa, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Jeśli więc nie jest spełniony warunek odpłatności to czynność jest wyłączona z pod działania ustawy. Jednakże należy wziąć pod uwagę zapis art. 8 ust.2, w którym przewidziano przypadki, w których nieodpłatne świadczenie usług należy traktować jako odpłatne świadczenie usług ( m.in. w przypadku gdy usługi nie są związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części).

Ad.4. Jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 26 maja 2000r. sygn.akt III RN 166/99 odsetki związane z faktem rozłożenia obowiązku zapłaty należnej ceny na raty stanowią część składową tej ceny, jako kwota należna podlegająca opodatkowaniu VAT. Zapłata każdej kolejnej raty ceny głównej wraz z odsetkami zaspakaja bowiem część łącznej należności i jest od niej odliczana. W tej sytuacji ww. odsetki nie mogą być traktowane jako świadczenie uboczne z tytułu opóźnienia się dłużnika w spełnieniu świadczenia pieniężnego, które są naliczane w razie nieterminowego wywiązania się kontrahenta z obowiązków umownych. Okoliczności, że może ulec zmianie wysokość odsetek ustawowych co w rezultacie uniemożliwia określenie z góry wysokości należnych od kontrahenta odsetek są bez znaczenia dla opodatkowania w podatku VAT należnych odsetek. Sprzedaż nieruchomości co prawda potwierdzana jest jednorazowo wystawioną fakturą VAT na całość należności, jednakże każdorazowa zapłata kolejnej raty należności – w przypadku gdy stopa odsetek ulegnie zmianie – spowoduje konieczność wystawienia faktury korygującej.

Ad.5. Zgodnie z art.7 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art.5 ust.1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie.

Z takiego zapisu wynika, iż czynność opisana w pytaniu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ad.6. Zgodnie z przepisem art.19 ust.10 ustawy, w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje (do całości kwoty należnej z tytułu dostawy) z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wydania.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż powyższe wyjaśnienie nie stanowi interpretacji w rozumieniu art.14 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj