Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PO/005-0038/04
z 22 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO/005-0038/04
Data
2004.09.22



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Podstawa opodatkowania --> Określanie wartości rzeczy i praw


Słowa kluczowe
darowizna
podstawa opodatkowania
udział
wartość udziału kapitałowego


Pytanie podatnika
Podatnik mając wątpliwości związane z zagadnieniem, czy przy obliczaniu podatku za podstawę opodatkowania przyjmuje się wartość rynkową czy wartość księgową przedmiotu darowizny, wystąpił ze stosownym zapytaniem do naczelnika urzędu skarbowego. Formułując swoje stanowisko podatnik stwierdził, iż za podstawę opodatkowania przyjąć należy wartość rynkową udziałów.Nadto, wątpliwości podatnika budzi fakt kto, i na czyj koszt dokonać ma wyceny rynkowej wartości przedmiotu darowizny, w przypadku zastosowania procedury naliczenia podatku od wartości rynkowej ?


Stan faktyczny


Podatnik – osoba fizyczna – planuje przyjąć darowiznę w postaci udziałów w spółce z ograniczoną działalnością, w której jest członkiem zarządu. Wartość księgowa udziałów znacznie różni się od ich wartości rynkowej.


Ocena prawna stanu faktycznego


Punktem wyjścia dla niniejszej interpretacji jest art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn – zwana dalej ustawą ( tj. Dz. U. z 2004r. nr 142, poz. 1514 ), który stanowi, iż podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Zatem ustawodawca za podstawę opodatkowania w podatku od spadków i darowizn przyjął wartość przedmiotu darowizny, a dokładniej, jego cenę rynkową.

Odnosząc powyższe na grunt niniejszej sprawy stwierdzić należy, iż przy założeniu, że wartość bilansowa udziałów nie jest tożsama z ich wartością rynkową, to ta ostatnia winna stanowić podstawę opodatkowania. Tym samym, potwierdzić należy przedstawione w sprawie stanowisko podatnika.

Na marginesie dodać trzeba, iż sposób określenia wartości rynkowej znajduje swoją treść w art. 8 ust. 3 ustawy, tj. wartość rynkową rzeczy i praw majątkowych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju z dnia powstania obowiązku podatkowego. Natomiast w myśl § 1 ust. 2 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 maja 2001r. w sprawie obowiązku składania zeznań podatkowych przez podatników podatku od spadków i darowizn ( Dz. U. nr 40, poz. 462 ) podatnicy podatku od spadków i darowizn są zobowiązani do składania zeznań podatkowych o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych, w którym należy wymienić min. nabyte rzeczy znajdujące się w kraju i prawa majątkowe podlegające wykonaniu w kraju, miejsce położenia tych rzeczy lub wykonywania prawa majątkowych oraz ich wartość rynkową, określoną według stanu na dzień nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego.

Zważywszy na powyższe, organ podatkowy powinien przyjąć do wymiaru podatku od spadków i darowizn wartość podaną przez podatnika w zeznaniu pod warunkiem, że wartość podana przez nabywcę nie odbiega od wartości rynkowej. W przeciwnym wypadku określenie wartości nastąpi w toku postępowania podatkowego. Na takie rozwiązanie wskazuje treść art. 8 ust. 1 ustawy, tj. wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę, jeżeli odpowiada ona wartości rynkowej tych rzeczy i praw (...). W sytuacji, gdy nabywca nie podał wartości nabytych rzeczy i praw majątkowych lub wartość podana przez nabywcę według oceny naczelnika urzędu skarbowego nie odpowiada ich wartości rynkowej, organ podatkowy wezwie nabywcę do określenia wartości rzeczy i praw lub podwyższenia tej wartości w terminie nie krótszym niż 14 dni. W razie nieudzielenia odpowiedzi lub podania wartości nieodpowiadającej wartości rynkowej, naczelnik urzędu skarbowego ustali wartość z uwzględnieniem opinii biegłych. Jeżeli wartość ustalona w ten sposób przekroczy o 33 % wartość podaną przez nabywcę, koszty opinii biegłych ponosi nabywca - art. 8 ust. 4 ustawy.

Dyspozycja powyższego przepisu nie wyklucza jednak przedłożenia przez podatnika wraz z zeznaniem podatkowym operatu szacunkowego przedmiotu darowizny, sporządzonego przez biegłego rzeczoznawcę na odrębne zlecenie podatnika i na jego koszt. Ww. dokument stanowić może dla organu podatkowego – jeśli uznany zostanie za dowód w sprawie wobec spełnienia wymogów art. 8 ust. 3 ustawy - podstawę do określenia wartości rynkowej przedmiotu darowizny, a tym samym obliczenia wysokości należnego podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj