Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PO/005-0026/04
z 10 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO/005-0026/04
Data
2004.08.10



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
masa spadkowa
przedmiot opodatkowania


Pytanie podatnika
Zamierzając wykonać powyższe prawo następca prawny wystąpił do organu podatkowego o stanowisko w kwestii konsekwencji podatkowych na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn. W ocenie spadkodawcy odziedziczenie prawa odkupu nie podlega przedmiotowemu podatkowi.


Stan faktyczny


Osoba wymieniona w postanowieniu sądu stwierdzającym nabycie spadku ujawniła , iż na rzecz spadkodawcy ustanowione zostało prawo odkupu nieruchomości.


Prawna ocena stanu faktycznego


Przedstawione przez podatnika zagadnienie w pierwszej kolejności sprowadza się do analizy art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego definiującego spadek , jako ogół praw i obowiązków majątkowych zmarłego , przechodzących z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób.

Dziedziczeniu podlega zatem prawo przysługujące spadkodawcy w dacie śmierci , mające wymiar majątkowy i wynikające ze stosunku cywilnoprawnego .Istotne jest także - na co wskazuje § 2 powołanego przepisu - by dane prawo nie było ściśle związane z osobą zmarłego , jak i nie przechodziło na określone osoby niezależnie od tego , czy są one spadkobiercami.

Odnosząc powyższe kryteria ustawowe do istoty prawa odkupu stwierdzić należy , iż prawo to wchodzi w skład spadku. W myśl art.593 Kodeksu cywilnego sprzedającemu przysługuje prawo powrotnego uzyskania własności rzeczy sprzedanej .Powyższe prawo może być zastrzeżone na czas nie przekraczający pięciu lat i wykonywane jest przez oświadczenie sprzedawcy złożone kupującemu. Wynika zatem ze stosunku cywilnoprawnego , zaś o wymiarze majątkowym świadczy przedmiot prawa / np. nieruchomość/ , czy ewentualna odpowiedzialność odszkodowawcza nabywcy. Przy tym omawiane prawo nie wygasa z chwilą śmierci uprawnionego , bowiem ustawodawca zastrzegł wyłącznie niezbywalność prawa odkupu /art.595 § 1 K.c./ , to jest brak prawnej możliwości jego przenoszenia w drodze czynności cywilnoprawnej .

W takim stanie sprawy prawo odkupu stanowi masę spadkową .Spadkobiercy przysługuje tym samym uprawnienie wykonania tego prawa , przez złożenie oświadczenia kupującemu przed upływem pięciu lat od daty jego zastrzeżenia na rzecz zmarłego.

Odziedziczenie prawa odkupu objęte jest zakresem przedmiotowym ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn / t.j.Dz.U.z 1997r. Nr 16 , poz.89 z późn.zm./. W myśl art.1 ust.1 pkt 1 podatkowi podlega bowiem nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem spadku.

Analiza zapisów powołanego aktu prawnego nie wskazuje przy tym , by odziedziczenie prawa odkupu zostało wyłączone z opodatkowania / art. 3 / , bądź wymienione zostało w zamkniętym katalogu zdarzeń zwolnionych z opodatkowania / art.4 /.

Organ podatkowy nie podziela więc stanowiska podatnika o braku konsekwencji podatkowych na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia w drodze spadku prawa odkupu nieruchomości.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj