Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005/0388/04
z 3 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005/0388/04
Data
2004.08.03



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
ewidencja środków trwałych
odpisy amortyzacyjne


Pytanie podatnika
1. Czy można zakupione kajaki traktować jako środek trwały?2. Przez jaki okres czasu może je amortyzować?


Podatnik prowadzący działalność gospodarczą między innymi w zakresie usług polegających na wypożyczaniu kajaków, zakupił 6 sztuk kajaków w cenie 1.666,66 zł. za sztukę.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Zgodnie z treścią art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) amortyzacji podlegają, z pewnymi za-strzeżeniami, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we wła-snym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty
    • o przewidywanym okresie używania dłuższym ni
  • o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na pod-stawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Ponadto w myśl art. 22d. ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. podatnicy mogą nie dokonywać od-pisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 22a i 22b, których wartość początkowa, określona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 3.500 zł; wydatki poniesione na ich naby-cie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

Składniki majątku, o których mowa w art. 22a-22c, z wyłączeniem składników wymienionych w ust. 1 (zaliczonych w koszty), wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niemate-rialnych i prawnych zgodnie z art. 22n, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania.

W sytuacji gdy wartość początkowa środka trwałego jest niższa niż 3.500 zł to zgodnie z art. 22f ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22h – 22m tej ustawy lub jednorazowo - w miesiącu oddania do użytkowania tego środka trwa-łego albo w miesiącu następnym.

Mając powyższe na uwadze w związku z tym, iż wartość początkowa (tj. cena nabycia) kaja-ku nie przekroczyła kwoty 3.500zł podatnik może nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od tych składników majątku, wówczas wydatki poniesione na ich nabycie stanowić będą dla niego koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do użytkowania. W przypadku jednak gdy podatnik skorzysta z możliwości i będzie dokonywał od tych składników majątku odpisów amorty-zacyjnych musi najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania wprowadzić je do ewidencji środków trwałych.

Jeżeli podatnik zdecyduje się zakupione kajaki wprowadzić do ewidencji środków trwałych wówczas może dokonywać odpisów amortyzacyjnych jednorazowo lub na ogólnych zasadach zgod-nie z art. 22h – 22m ustawy z dnia 26 lipca 1991r. począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową (art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj