Interpretacja Izby Skarbowej we Wrocławiu
PP I 443/932/04/MZ
z 29 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 443/932/04/MZ
Data
2004.09.29



Autor
Izba Skarbowa we Wrocławiu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
usługi gastronomiczne
usługi hotelarskie
zakwaterowanie w bursach (akademikach i internatach)


Pytanie podatnika
Zapytanie podatnika dotyczy stawki podatku VAT na usługi świadczone przez uczelnię wyższą: zakwaterowania w domach studenckich osób nie będących studentami oraz studentów innych uczelni, zakwaterowania czasowego w hotelu asystenta pracowników uczelni wraz z ich rodzinami oraz osób spoza uczelni oraz występów akademickiego zespołu artystycznego. Ponadto podatnik pyta czy uczelnia może obniżyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur wystawionych za usługi gastronomiczne, które uczelnia kupuje od innej firmy gastronomicznej.


Organy podatkowe nie są uprawnione do klasyfikowania usług do odpowiedniego grupowania PKWiU. To podmiot winien dokonać właściwej klasyfikacji świadczonych usług a w razie wątpliwości zwrócić się do właściwego organu statystycznego.
Zwolnienia wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) odnoszące się do załącznika nr 4 mają charakter przedmiotowy. Oznacza to, że od podatku zwolniona jest pewna czynność, niezależnie od tego jaki podmiot ją wykonuje i są odstępstwem od zasady powszechności opodatkowana. Jest to konstrukcja podobna do tej, jaka zastosowano w ustawie z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.).
Odnosząc się do zapytania podatnika dotyczącego zastosowania stawki podatku VAT na usługi świadczone przez uczelnię wyższą tj. pobyt w hotelu asystenta pracowników uczelni wraz z rodzinami oraz osób spoza uczelni – stwierdzić należy że ustawodawca w wyżej wymienionym załączniku nr 4 do ustawy VAT zwolnił przedmiotowo z podatku usługi zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich (PKWiU ex 55.23.15 - wyłącznie w zakresie wskazanym w ustawie).
Ustawodawca przewidział także preferencję w wysokości 7% odnośnie towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o podatku VAT. W powołanym załączniku wymienione są w pozycji 140 usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, z wyłączeniem usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich.
Wobec powyższego dopiero właściwa klasyfikacja działalności wykonywanej przez podatnika przesądzi o stawce podatku VAT lub zwolnieniu z podatku.
Zatem w przypadku wątpliwości w tym zakresie należy zwrócić się o dokonanie prawidłowej klasyfikacji do Urzędu Statystycznego w Łodzi Ośrodka Interpretacji i Standardów Klasyfikacyjnych (97-176 Łódź ul. Suwalska 29).
Jednocześnie tutejsza Izba Skarbowa stwierdza, że w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy usług gastronomicznych następnie „odsprzedawanych”, stanowisko podatnika jest nieprawidłowe, a udzielona przez Dolnośląski Urząd Skarbowy we Wrocławiu odpowiedź w tej części jest błędna, bowiem w myśl art. 88 ust. 4 lit. a) ww. ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych z wyjątkiem przypadków gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki wchodzą usługi noclegowe i gastronomiczne albo jedne i drugie.
Przez usługi turystyczne - art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. o usługach turystycznych (Dz. U. z 2001 r. Nr 55 poz. 578) należy rozumieć usługi przewodnickie, usługi hotelarskie oraz wszystkie inne usługi świadczone turystom lub odwiedzającym.
Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż powołane przez Uczelnię Wyższą Centrum Kształcenia Ustawicznego zajmując się obsługą kursów, konferencji, szkoleń organizowanych przez jednostki uczelni, uczestnikom tych szkoleń zapewnia oprócz noclegów również i wyżywienie, które nabywa od firm gastronomicznych.
Wobec faktu, iż usługa polegająca na organizacji konferencji i kursów nie jest usługą turystyczną, podatnikowi nie przysługuje prawo pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z poczynionych zakupów usług gastronomicznych, związanych z realizacją przedmiotowych usług.
Tutejszy organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja dokonana jest dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, a zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zakres obowiązków podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj