Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
US/26/PP/443/96/04
z 30 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US/26/PP/443/96/04
Data
2004.09.30



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
faktura VAT
płody rolne
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Czy Podatnik może odliczyć podatek naliczony z faktur RR wystawionych w miesiącu III i IV 2004r., a zapłaconych zgodnie z zawartymi z rolnikami umowami kontrakcyjnymi (termin płatności 60 lub 90 dni) w miesiącach V lub VI 2004r.


W świetle przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem działalności Podatnika jest skup pieczarek od rolników.

Naczelnik Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:

W myśl art. 116 ust.1 podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy. Faktura ta, powinna zawierać między innymi kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości nabytych produktów rolnych.

Zgodnie z art. 116 ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) – zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem, że:

  • nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną,
  • zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności.
  • w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty, o której mowa wpkt 2 zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie produktów rolnych.

Nowa ustawa o podatku VAT z dnia 11.03.2004r. nie uregulowała w przepisach przejściowych sytuacji dającej możliwość zwiększenia u nabywcy produktów rolnych kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku od wartości nabytych produktów rolnych, który znajduje się na fakturach RR wystawionych w miesiącach III, IV 2004r. z terminem płatności w miesiącu V , VI 2004r., ale w zakresie materii regulowanej przez ten akt następuje ciągłość – jest to co do zasady wciąż ten sam podatek od wartości dodanej, tyle że dostosowany do wymogów wynikających z VI Dyrektywy.

Można stwierdzić, że kwestia czy faktura została wystawiona pod rządami starych przepisów czy nowych jest kwestią wtórną dla określenia podatku naliczonego z takiej faktury.

Nadal zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczoneg.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj