Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/209/PD I/415/18/04PP-1/443/2/05
z 4 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/209/PD I/415/18/04
PP-1/443/2/05
Data
2004.08.04



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Samochody

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
leasing
odliczenie podatku od towarów i usług
ustąpienie wspólnika


Pytanie podatnika
Czy po wystąpieniu ze spółki cywilnej jednego wspólnika należy korygować podatek dochodowy w zakresie poniesionych przez spółkę kosztów leasingu ?
Czy w przypadku wystąpienia ze spółki jednego ze wspólników należy skorygować VAT naliczony ?


W odpowiedzi na pismo w sprawie podatkowych skutków umowy leasingu w chwili wystąpienia ze spółki cywilnej jednego ze wspólników i kontynuacji umowy leasingowej przez drugiego wspólnika, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, co następuje.

Podatkowe skutki umów leasingu zostały uregulowane w rozdziale 4a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami).

Istotnym dla celów podatkowych jest fakt odpowiedniego zakwalifikowania przedmiotu umowy leasingu do składników majątkowych finansującego lub korzystającego, gdyż w świetle art. 23b i art. 23f ustawy decyduje to o tym, co stanowi przychód i koszt uzyskania przychodu u finansującego i korzystającego.

Z pisma wynika, że spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego, a więc przedmiot umowy - samochód ciężarowy zaliczany jest do składników majątku finansującego. Samochód ten spółka wykorzystywała do prowadzonej działalności gospodarczej, a opłaty leasingowe ponoszone przez korzystającego w trakcie trwania umowy stanowiły koszty uzyskania przychodów spółki.

W celu prawidłowego zaliczania opłat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów, oprócz konieczności spełnienia warunków umowy, należy brać pod uwagę generalną zasadę kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy, która stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodu z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 w/w ustawy.

W przepisie tym wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów nie wymieniono kosztów poniesionych w trakcie trwania umowy leasingu, w przypadku, gdy umowa ta, po wystąpieniu wspólnika ze spółki, będzie kontynuowana przez drugiego wspólnika.

W świetle powyższego nie zachodzi potrzeba korygowania kosztów uzyskania przychodów, gdyż zaliczenie do kosztów rat leasingowych za okres używania tego środka trwałego w czasie istnienia spółki było zasadne.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) – w przypadku usługobiorców użytkujących samochody, o których mowa w art. 3 i 5 cyt. przepisu ustawy, na podstawie m. in. umowy leasingu – kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą.

Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu (o którym mowa w ust. 3 i 5 cyt. ustawy) nie może jednak przekroczyć kwoty 5.000zł.

Jednakże art. 154 ust. 1 i 2 cyt. ustawy stanowi:
1. Przepisu art. 86 ust. 7 nie stosuje się do samochodów będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującymi przed dniem 1 maja 2004 r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy.
2. Przepis ust. 1 ma zastosowanie:

1) w odniesieniu do umowy zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy, bez uwzględniania zmian tej umowy po wejściu w życie ustawy oraz

2) pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 14 maja 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj