Interpretacja Urzędu Skarbowego w Czechowicach-Dziedzicach
US PM/436/2/2004
z 22 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US PM/436/2/2004
Data
2004.07.22



Autor
Urząd Skarbowy w Czechowicach-Dziedzicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek od spadków i darowizn


Słowa kluczowe
darowizna
nieruchomości


Pytanie podatnika
Podatnik posiada nieruchomość wykorzystywaną przez siebie w prowadzonej działalności gospodarczej z przeznaczeniem na najem powierzchni biurowej i magazynowej. Nieruchomość ta została nabyta w grudniu 2000 r. w drodze zakupu (bez prawa do odliczenia podatku VAT – zwolnienie na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z 8.01.1993 r. o VAT) i wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Od momentu wprowadzenia do ewidencji amortyzacja nieruchomości stanowiła koszt uzyskania przychodu jako koszt związany z uzyskiwanym przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Czy od transakcji przekazania synowi tej nieruchomości w drodze darowizny – po wcześniejszym wycofaniu jej z ewidencji środków trwałych należy odprowadzić podatek od spadków i darowizn czy też opodatkować ją podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych?


  1. w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych:

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 r., przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 ww. ustawy źródłami przychodów są m. in.:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
  • odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (pkt 8 lit. a),

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Stosownie do ust. 2 pkt 3 ww. art. 10 przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących środkami trwałymi.

Stosownie do treści art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Mając na uwadze, iż w przedmiotowej sprawie nie nastąpi odpłatne zbycie nieruchomości, lecz bezpłatne świadczenie (darowizna), cytowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będą miały zastosowania.

2. w zakresie podatku od spadków i darowizn

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity z 2004 r. Dz. U. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem darowizny.

W przypadku darowizny, której przedmiotem jest nieruchomość, wymagana jest forma aktu notarialnego. Do obliczania, pobierania i wpłacania na konto urzędu skarbowego podatku od darowizny mającej formę aktu notarialnego obowiązani są notariusze – zgodnie z art. 18 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Na podstawie przepisu art. 6 ust. 1 pkt. 4 ww. ustawy obowiązek podatkowy przy nabyciu w drodze darowizny powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego. Obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na obdarowanym i darczyńcy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj