Interpretacja Urzędu Skarbowego w Świdnicy
PP-443/123/2004
z 12 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/123/2004
Data
2004.08.12



Autor
Urząd Skarbowy w Świdnicy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
faktura VAT
fakturowanie
powstanie obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
Jak należy ustalić moment powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów w przypadku, gdy wystawiono fakturę VAT ostateczną, która nie potwierdza faktu wydania towaru ani faktu otrzymania zaliczki (faktura została wystawiona przedwcześnie)?


Podatnik w dniach 21-28 i 30 czerwca 2004 r. wystawił faktury ostateczne dotyczące wewnątrzwspólnotowych dostaw nowych środków transportu oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy części samochodowych.

Na poczet ww. dostaw nowych środków transportu nabywca dokonał w dniu 21.06.2004 r. wpłaty zaliczek. Podatnik nie wystawiał faktur VAT potwierdzających otrzymane zaliczki.

Przekazanie towarów dla przewoźnika nastąpiło:
-w przypadku 7 szt. nowych środków transportu dnia 01.07.2004 r.

-w przypadku 8 szt. nowych środków transportu dnia 14.07.2004 r.

-w przypadku części samochodowych dnia 01.07.2004 r. (fakturę wystawiono dnia 30.06.2004 r. - zaliczki nie otrzymano).

Zgodnie z zapisem art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2-4.

W przypadku, gdy przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury (art. 20 ust. 2).
Jeżeli natomiast przed dokonaniem dostawy, o której mowa w art. 20 ust. 1, otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Artykuł 19 ust. 12 pkt 2 ustawy stosuje się odpowiednio (art. 20 ust. 3).

W myśl zapisu art. 19 ust. 12 pkt 2 ustawy o VAT podatnik powinien przedstawić w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2. Jak wynika z pisma Podatnika, Podatnik nie wystawiał faktur na otrzymane zaliczki, a zatem warunki, o których mowa w art. 20 ust. 3 ustawy nie zostały spełnione.

W przedmiotowej sprawie ostateczne faktury VAT tj. faktury na całą wartość sprzedanych samochodów wystawiono przed wydaniem towaru, co oznacza, iż nie dokumentowały one ani otrzymanych zaliczek ani też wydania towaru. Zatem zostały wystawione niezgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 971). Zgodnie bowiem z przepisami § 16 i § 17 cyt. rozporządzenia fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 17 i § 18.

W przypadku, gdy podatnik określa w fakturze, zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 3, wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży. Jeżeli natomiast przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem § 17 ust. 2. Przepis ten mówi, iż fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę). Mając na względzie powyższe tut. organ podatkowy stwierdza, iż obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie w wyżej opisanym przypadku powstał w miesiącu sierpniu 2004 r. tj. w m-cu następującym po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów (01.07.2004 r. i 14.07.2004 r.). Obowiązek podatkowy nie mógł powstać w m-cu czerwcu 2004 r. tj. z chwilą wystawienia faktury VAT, bowiem jak wspomniano już wcześniej wystawione faktury nie dokumentowały faktu dokonania dostawy.

Dodatkowo tut. organ podatkowy informuje, iż fakt otrzymania zaliczek powoduje obowiązek wystawienia faktur VAT (§ 17 cyt. rozporządzenia). Obowiązek ten nie powstaje jedynie w przypadku, gdy nabywcą jest osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, która nie żąda wystawienia faktury VAT (art. 106 ust. 4 ustawy o VAT).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj