Interpretacja Urzędu Skarbowego w Biłgoraju
PPDE/443-33/2004
z 27 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PPDE/443-33/2004
Data
2004.09.27



Autor
Urząd Skarbowy w Biłgoraju


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
gaz płynny
kasa rejestrująca
prowadzenie ewidencji


Pytanie podatnika
Podatnik zajmuje się dystrybucją gazu płynnego między innymi poprzez sieć punktów sprzedaży detalicznej, zlokalizowanych na terenie wsi i małych miejscowości powiatu biłgorajskiego i sąsiednich. Dysponują one kasami rejestrującymi. Aby powiększyć sprzedaż, a w związku z tym poprawić kondycję finansową firmy, koniecznym staje się zastosowanie nowych metod dystrybucji i sprzedaży gazu w butlach dla odbiorców indywidualnych.Korzystając z procedur wprowadzonych art. 14 § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, zwracam się z prośbą o udzielenie informacji czy opisane niżej sposoby organizacji sprzedaży gazu obejmujący całą ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących są poprawne w świetle obowiązujących przepisów.Wariant 1. W danej miejscowości tworzony jest mały magazyn gazu w postaci kontenera z określoną ilością butli, dostosowaną do potrzeb sprzedaży w tym rejonie. Agent prowadzący magazyn pośredniczy w zbieraniu zamówień na gaz od indywidualnych odbiorców. Sprzedaż odbywa się w określone dni tygodnia podczas tzw. objazdu strefowego przez samochód podatnika, w którym jest zamontowana kasa rejestrująca. Odbiorca indywidualny uiszcza należność za zakupiony gaz w butli, otrzymując paragon wystawiony z kasy rejestrującej. Ze względu na określoną pojemność samochodu, jak również nieregularną a co się z tym wiąże, niemożliwą do przewidzenia ilością sprzedawanego gazu na danym punkcie wymiany, konieczne jest utworzenie takich magazynów w terenie.Wariant 2. W danej miejscowości tworzony jest mały punkt sprzedaży gazu w postaci kontenera z określoną ilością butli, dostosowaną do potrzeb sprzedaży w tym rejonie. Wszystkie pełne butle posiadają załączony paragon wystawiony z kasy rejestrującej. Agent prowadzący punkt sprzedaży inkasuje należność za gaz od odbiorcy indywidualnego wydają c mu w zamian pełną butlę wraz z załączonym do niej paragonem fiskalnym. Uzupełnienie gazu w butlach następuje cyklicznie, w miarę potrzeb, poprzez tzw. objazd strefowy przez samochód podatnika z zamontowaną w nim kasą rejestrującą. Do każdej wymienionej butli z pustej na pełną jest przez kierowcę wystawiony paragon fiskalny i dołączony do pełnej butli.Uzupełniając wniosek podatnik stwierdził, że pierwszy z przedstawionych sposobów sprzedaży gazu w butlach dla odbiorców indywidualnych daje możliwość dokonania rejestracji każdej sprzedaży za pomocą kasy, z chwilą powstania obowiązku podatkowego oraz wręczenia oryginału paragonu kupującemu każdorazowo po zakończeniu transakcji sprzedaży.


W związku z pismem podatnika z dnia 22.07.2004r. uzupełnionego pismem z dnia 02.09.2004r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji dotyczącej powstania obowiązku stosowania kas rejestrujących w podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży gazu w butlach dla odbiorców indywidualnych Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju działając na podstawie art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, ze zm.) uprzejmie informuje.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego sprawy wynika, że podatnik prowadzi sprzedaż gazu w butlach dla odbiorców indywidualnych stosując kasy rejestrujące dla celów naliczania obrotu oraz podatku należnego VAT. Podatnik zamierza zorganizować sieć punktów sprzedaży zlokalizowanych na terenach wsi oraz innych małych miejscowości i przewiduje dwa warianty prowadzenia tej sprzedaży w związku z obowiązkiem stosowania kas rejestrujących. W pierwszej wersji pośrednik podatnika zbiera zamówienia na gaz, który następnie jest dowożony w określone dni samochodem wyposażonym w kasę rejestrującą. Nabywca gazu uiszcza należność za zakupiony gaz, transakcja jest zarejestrowana w kasie fiskalnej i nabywca otrzymuje paragon fiskalny. W drugiej wersji podatnik przewiduje dowiezienie pośrednikowi do przechowania określonej ilości butli z załączonymi paragonami fiskalnymi wystawionymi w firmie podatnika w momencie ich załadunku, celem dowozu do pośrednika. Pośrednik dokonywał by wydania butli z gazem i poboru należności za gaz w oparciu o uprzednio wystawiony paragon fiskalny dołączony do butli z gazem. W obydwu przypadkach wykorzystywane będą kontenery do przechowywania butli. Podatnik pyta, który wariant jest właściwy ze względu na obowiązek stosowania kas rejestrujących.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 53, poz. 535), obowiązek stosowania kas rejestrujących ciąży na tych podatnikach, którzy dokonują sprzedaży na rzecz dwóch rodzajów podmiotów: osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych. W myśl ustawy ewidencjonowaniu w kasie podlega sprzedaż, tj. obrót oraz podatek należny VAT od tej sprzedaży. Oznacza to, że w kasie podlegają zarejestrowaniu poszczególne transakcje – ich wartość netto – a także kwoty podatku przypisane do poszczególnych transakcji w momencie dokonania sprzedaży, tj. w momencie powstania obowiązku podatkowego. Ponieważ w omawianym przypadku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towarów (butli z gazem), to w tym momencie transakcja ta winna być zarejestrowana w kasie rejestrującej.

W związku z powyższym tylko pierwszy z przedstawionych wyżej wariantów sprzedaży jest prawidłowy z punktu widzenia przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W tym wariancie nabywca otrzymuje towar (butle z gazem) bezpośrednio od sprzedawcy (jego pracownika) i w momencie wydania sprzedaż jest rejestrowana w kasie fiskalnej, a nabywca otrzymuje paragon fiskalny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj