Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-719/04/CIP/06
z 13 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-719/04/CIP/06
Data
2004.07.13



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
paliwo
samochód specjalistyczny
zakup


Pytanie podatnika
Czy tankowanie na własnej stacji paliw samochodów osobowych i innych określonych w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy o VAT powoduje, że podatek naliczony przy zakupie paliwa jako towaru na stacje paliw nie może być odliczony w całości ?


Stan faktyczny :


Podatnik świadczy usługi pogrzebowo-cmentarne i związane z utrzymaniem zieleni miejskiej. W działalności użytkuje samochody zarejestrowane jako specjalistyczne do przewozu zwłok oraz samochody marki „ŻUK”, „LUBLIN” na które nie posiada świadectwa homologacji i samochody osobowe. W/w pojazdy tankowane są na własnej stacji paliw, na której Podatnik prowadzi również sprzedaż paliwa dla odbiorców zewnętrznych.

Cała działalność Podatnika podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Ocena prawna stanu faktycznego :


Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak wynika z art. 88 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się m. in. do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy.

Sposób obliczania ładowności pojazdu i dokumentowania tego faktu określają przepisy art. 86 ust. 3 i 5 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

Jak wynika z treści przepisu art. 86 ust. 5 w/w ustawy, w przypadku posiadania samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru zamieszczonego w art. 86 ust. 3 :

DŁ = 357 kg + n x 68 kg

gdzie:

DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,

n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy

samochody te w świetle przepisów w/w ustawy o podatku od towarów i usług są traktowane tak jak osobowe.

Zgodnie z zapisem w art. 86 ust 5 w/w ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

Jednakże w myśl art. 86 ust. 4 w/w ustawy przepis ust. 3 nie dotyczy pojazdów specjalnych - jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym wynika, że jest to pojazd specjalny.

Jak wynika z przedstawionego stanu prawnego prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa do napędu samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej uzależnione jest od łącznego spełnienia dwóch przesłanek :

  • wykorzystywanie samochodu w działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług oraz
  • zaliczenie samochodu do kategorii samochodów ciężarowych, do kategorii pojazdów specjalnych lub do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą i udokumentowanie tego faktu świadectwem homologacji, bądź decyzją zwalniającą z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji.

Z przepisów w/w ustawy nie wynika jednak, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem lub posiadany samochód jest pojazdem specjalnym.

W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik zakupuje paliwo na zaopatrzenie własnej stacji paliw, na której prowadzi zarówno sprzedaż paliw, jak i tankuje własne użytkowane samochody : samochody ciężarowe na które Podatnik nie posiada świadectwa homologacji, samochody o przeznaczeniu specjalnym do przewozu zwłok oraz samochody osobowe.

Jeżeli zatem Podatnik jest w stanie udokumentować, że posiadane przez niego samochody ciężarowe - na podstawie wydanych na ten typ pojazdów świadectw homologacji należą niewątpliwie do pojazdów o ładowności wyższej niż wynikającej ze wzoru określonego w art. 86 ust. 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, to uwzględniwszy treść cyt. art.86 ust. 1 ustawy Podatnik może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie paliwa do ich napędu. Również jeżeli używane przez Podatnika do przewozu zwłok samochody mieszczą się w grupie pojazdów mechanicznych, przeznaczonych do celów specjalnych - PKWiU 34.10.5. - to kwota podatku naliczonego przy nabyciu paliwa wykorzystywanego do ich napędu podlega rozliczeniu na zasadach ogólnych określonych w ustawie o VAT. Podatnikowi nie przysługuje natomiast prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa zużywanego do napędu użytkowanych samochodów osobowych i innych samochodów, których ładowność jest niższa, niż określona wspomnianym wzorem.

Reasumując zatem, Podatnik zakupując paliwo na zaopatrzenie stacji paliw może (z uwzględnieniem art. 86 ust. 1) dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego zakupie w tej części, która nie służy do napędu użytkowanych przez niego samochodów osobowych i innych samochodów, których dopuszczalna ładowność jest niższa niż obliczona wg. wzoru zawartego w przepisie art. 86 ust. 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj