Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-150/13-5/AF
z 4 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 15.03.2013 r. (data wpływu 15.03.2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 15.04.2013 r. (data wpływu 18.04.2013 r.) oraz pismem z dnia 21.05.2013 r. (data nadania 21.05.2013 r., data wpływu 22.05.2013 r.) na wezwanie z dnia 13.05.2013 r. Nr IPPPB2/436-150/13-3/AF (data doręczenia 15.05.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 15.03.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Grupa A. rozważa restrukturyzację, która umożliwi osiągnięcie bardziej efektywnego modelu biznesowego. Celem procesu będzie osiągnięcie struktury udziałowej, która odzwierciedli aktualne potrzeby biznesowe, a w szczególności, umożliwi przeniesienie nieruchomości do nowo powstałych i odrębnych podmiotów prawnych. Restrukturyzacja powinna pozwolić na ograniczenie ryzyka wynikającego z działalności gospodarczej oraz operacyjnej związanego z każdym z projektów, jak również ograniczyć wpływ ewentualnego niepowodzenia jednego projektu na inne inwestycje.

P.I. Sp. z o.o. (dalej: PI) oraz A.T. Sp. z o.o. (dalej: AT), spółki należące do Grupy A. są polskimi rezydentami podatkowymi podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: CIT) od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. PI i AT są podmiotami zależnymi od PBW RE (dalej: PBW RE) spółki holenderskiej. Spółki są właścicielami nieruchomości komercyjnych. PI jest właścicielem nieruchomości W. i T. znajdującej się w G. (dalej: Nieruchomości PI), natomiast AT jest właścicielem nieruchomości (dalej: Nieruchomość AT).

Planowane jest przeniesienie, w formie wkładu niepieniężnego do polskiej spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA, Wnioskodawca), przedsiębiorstw obejmujących zespół składników majątkowych niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej, w tym Nieruchomości AT (dalej: Nieruchomości), zgodnie z art. 551 polskiego kodeksu cywilnego.

PI i AT będą akcjonariuszami SKA z prawem łącznie do około 99% zysków SKA. Inna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie komplementariuszem SKA (dalej: Komplementariusz), który będzie odpowiadał za zobowiązania SKA bez ograniczenia całym swoim majątkiem. Wkład Komplementariusza do SKA zostanie pokryty wkładem pieniężnym. Po wniesieniu wkładów przez PI i AT, SKA będzie kontynuować działalność gospodarczą uprzednio prowadzoną przez PI i AT.

W dalszej kolejności, planowane jest, że SKA sprzeda Nieruchomości do osobnych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółki Celowe). Spółki Celowe będą w 100% należeć do PBW RE. Przedmiot sprzedaży nie będzie stanowił przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części.

W ramach rozliczenia części ceny sprzedaży Spółki Celowe przejmą od Wnioskodawcy zobowiązania z tytułu kredytów / pożyczek zaciągniętych przez Wnioskodawcę.

Dodatkowo Wnioskodawca udzieli Spółkom Celowym pożyczek. Zobowiązanie Wnioskodawcy do przeniesienia na własność Spółek Celowych określonej w umowie pożyczki ilości pieniędzy zostanie potrącone z ich zobowiązaniem wobec Wnioskodawcy z tytułu obowiązku zapłaty pozostałej (po przejęciu przez nie kredytów/ pożyczek) ceny za nieruchomości.

W efekcie cena nabycia nieruchomości zostanie uregulowana:


  • w części poprzez przejęcie zobowiązań Wnioskodawcy przez Spółki Celowe;
  • w pozostałej części przez potrącenie wzajemnych zobowiązań Wnioskodawcy i Spółek Celowych.

W zależności od okoliczności i przyszłych potrzeb biznesowych, po sprzedaży Nieruchomości, SKA może zmienić formę prawną na sp. z o.o. W wyniku przekształcenia, wysokość kapitału zakładowego spółki przekształconej (sp. z o.o.) będzie odpowiadała wartości majątku SKA (spółki przekształconej) lub będzie od niej niższa. Ponadto, w związku z przekształceniem nie dojdzie do zmiany wspólników Wnioskodawcy ani do zwiększenia majątku Sp. z o.o. w porównaniu do majątku SKA (w szczególności nie dojdzie do wniesienia wkładów przez wspólników SKA).

W celu przyśpieszenia daty osiągnięcia optymalnej biznesowo struktury możliwe jest, że na dzień sprzedaży Nieruchomości SKA będzie już trakcie procesu przekształcenia, ale na dzień sprzedaży taki proces nie będzie jeszcze zakończony z prawnego punktu widzenia, tj. na moment sprzedaży SKA będzie nadal spółką komandytowo-akcyjną, której wspólnikami będą PI i AT (jako akcjonariusze) oraz Komplementariusz (jako komplementariusz).

SKA składa niniejszy wniosek celem potwierdzenia konsekwencji podatkowych w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, jakie powstaną dla niej w związku z przekształceniem SKA w Sp. z o.o.


Pismem z dnia 13.05.2013 r. Nr IPPB2/436-150/13-3/AF wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez uzupełnienie zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku poprzez wskazanie czy wartość majątku spółki komandytowo-akcyjnej była uprzednio opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie wskazując, iż majątek Spółki podlegał uprzednio opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, tj. majątek Spółki podlegał opodatkowaniu w momencie jej utworzenia. Dodatkowo Spółka pragnie zaznaczyć, iż na skutek dokonania planowanego aportu wszystkich aktywów i pasywów związanych z przedsiębiorstwami jej przyszłych wspólników, tj. P.I. sp. z o.o. oraz A. T. Sp. z o.o. oraz niezbędnymi do prowadzenia działalności gospodarczej przez ich przedsiębiorstwa, skutkującego zmianą statutu Spółki, zwiększy się majątek Spółki. Majątek ten będzie również podlegał opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych będzie wartość wkładów wspólników, która zostanie określona przez wspólników w statucie Spółki. Spółka pragnie nadmienić, iż stanowisko Spółki w tym zakresie zostało potwierdzone przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w indywidualnej interpretacji prawa podatkowego z dnia 14 maja 2013 r. (data wpływu 17.05.2013 r.) znak IPPB2/436-149/13-3/AF.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy opisane w zdarzeniu przyszłym przekształcenie SKA w Sp. z o.o. będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w sytuacji, gdy wysokość kapitału zakładowego spółki przekształconej (sp. z o.o.) będzie odpowiadała wartości majątku SKA (spółki przekształcanej) lub będzie od niej niższa?


Zdaniem Wnioskodawcy, opisane w zdarzeniu przyszłym przekształcenie SKA (Wnioskodawcy) w Sp. z o.o. nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w sytuacji, gdy wysokość kapitału zakładowego spółki przekształconej (sp. z o.o.) będzie odpowiadała wartości majątku SKA (spółki przekształcanej) lub będzie od niej niższa.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) Ustawy o PCC, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC) podlegają zmiany umów spółki, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Za zmianę umowy spółki uważa się przekształcenie spółki, jeżeli jego wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego (art. 1 ust. 3 pkt 3 Ustawy o PCC).

Zgodnie z art. la pkt 1 Ustawy o PCC, przez spółkę osobową, rozumie się spółkę cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną natomiast zgodnie z art. 1a pkt 2 Ustawy o PCC, przez spółkę kapitałową rozumie się spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną lub europejską.

Z powyższego wynika, że przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową jest opodatkowane PCC tylko w przypadku, jeżeli skutkiem takiego przekształcenia jest zwiększenie kapitału zakładowego spółki przekształconej w stosunku do majątku / kapitału spółki przekształcanej. A contrario, zgodnie z powyższymi przepisami, jeżeli w związku z przekształceniem SKA nie nastąpi zwiększenie kapitału zakładowego spółki przekształconej (Sp. z o.o.) w stosunku do majątku SKA, wówczas takie przekształcenie nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC.

Ustawodawca jednoznacznie uzależnił opodatkowanie PCC zmiany umowy spółki polegającej na przekształceniu od zwiększenia kapitału zakładowego Sp. z o.o. w porównaniu do majątku SKA.

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, do takiego zwiększenia nie dojdzie, gdyż wysokość kapitału zakładowego spółki przekształconej (sp. z o.o.) będzie odpowiadała wartości majątku SKA (spółki przekształconej) lub będzie od niej niższa. Nastąpi jedynie zmiana formy prawnej w jakiej prowadzona będzie działalność Wnioskodawcy (SKA). W wyniku przekształcenia nie dojdzie również do zmiany wspólników Wnioskodawcy ani do zwiększenia majątku Sp. z o.o. w porównaniu do majątku SKA (w szczególności nie dojdzie do wniesienia wkładów przez wspólników SKA).

Również wysokość kapitału zakładowego odpowiadającego udziałom poszczególnych udziałowców Sp. z o.o. nie ulegnie zmianie w wyniku przekształcenia w porównaniu do wkładu wspólników SKA oraz nie przystąpią do Sp. z o.o w ramach przekształcenia nowi udziałowcy.

Biorąc pod uwagę powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, opisane w zdarzeniu przyszłym przekształcenie SKA w Sp. z o.o. nie będzie stanowiło czynności podlegającej opodatkowaniu PCC.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r., Nr 101, poz. 649 ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy, w przypadku umowy spółki, za zmianę umowy spółki uważa się przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego.

Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:


  1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
  2. siedziba tej spółki – jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną.


Zgodnie z art. 4 pkt 9 ww. ustawy przy umowie spółki (jej zmiany) obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży przy umowie spółki cywilnej - na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki – na spółce.


Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f) ww. ustawy, podstawę opodatkowania przy przekształceniu lub łączeniu spółek stanowi wartość wkładów do spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia albo wartość kapitału zakładowego spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia lub połączenia. Stawka pobieranego w takim przypadku podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi 0,5% podstawy opodatkowania (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy).

Na podstawie art. 9 pkt 11 lit. a) ww. ustawy zwalnia się od podatku umowy spółki i ich zmiany związane z przekształceniem lub łączeniem spółek w części wkładów do spółki albo kapitału zakładowego, których wartość była uprzednio opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych lub podatkiem od wkładów kapitałowych do spółek kapitałowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż Rzeczpospolita Polska albo od których zgodnie z prawem państwa członkowskiego podatek nie był naliczany.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż w wyniku przekształcenia, wysokość kapitału zakładowego spółki przekształconej (sp. z o.o.) będzie odpowiadała wartości majątku SKA (spółki przekształconej) lub będzie od niej niższa. Ponadto, w związku z przekształceniem nie dojdzie do zmiany wspólników Wnioskodawcy ani do zwiększenia majątku Sp. z o.o. w porównaniu do majątku SKA (w szczególności nie dojdzie do wniesienia wkładów przez wspólników SKA). Majątek Spółki podlegał uprzednio opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, tj. majątek Spółki podlegał opodatkowaniu w momencie jej utworzenia. Dodatkowo Spółka pragnie zaznaczyć, iż na skutek dokonania planowanego aportu wszystkich aktywów i pasywów związanych z przedsiębiorstwami jej przyszłych wspólników, tj. P.I. sp. z o.o. oraz A. T. Sp. z o.o. oraz niezbędnymi do prowadzenia działalności gospodarczej przez ich przedsiębiorstwa, skutkującego zmianą statutu Spółki, zwiększy się majątek Spółki. Majątek ten będzie również podlegał opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych będzie wartość wkładów wspólników, która zostanie określona przez wspólników w statucie Spółki.

Reasumując należy stwierdzić, iż opisane we wniosku przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) stanowi na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zmianę umowy spółki podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W przypadku więc, gdy wysokość kapitału zakładowego spółki przekształconej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) będzie odpowiadała wartości majątku Spółki komandytowo-akcyjnej (spółki przekształconej) lub będzie od niej niższa, może znaleźć zastosowanie zwolnienie określone w art. 9 pkt 11 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wówczas nie wystąpi obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj