Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
II-2/423/205/JB/147/04
z 27 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/423/205/JB/147/04
Data
2004.09.27



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
bieżąca eksploatacja samochodu
ewidencja przebiegu pojazdu
koszty uzyskania przychodów
przychód
samochód osobowy
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
świadczenie nieodpłatne
użytkowanie (używanie)


Pytanie podatnika
  1. Czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której wspólnik użyczy dwa samochody osobowe do nieodpłatnego używania osiągnie z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
  2. Czy spółka z o.o. ma prawo zaliczyć wszystkie wydatki związane z użyczonymi samochodami osobowymi, ponoszone w związku z prowadzoną działalnością do kosztów uzyskania przychodów ?
  3. Czy umowa użyczenia samochodu osobowego podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych ?


Odpowiadając na pismo z dnia 12 lipca 2004r. (data wpływu 02.08.2004r.), złożone do Łódzkiego Urzędu Skarbowego), uzupełnione pismem z dnia 23.08.2004r. (data wpływu 25.08.2004r.), w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa przy ocenie skutków w podatku dochodowym od osób prawnych, na podstawie art 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1992r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego informuje:

zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami jest: m. in. wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń w naturze, którą ustala się zgodnie z art. 12 ust. 6 pkt 4 cyt. ustawy – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

W sprawie uznania za koszty uzyskania przychodów faktycznie poniesionych wydatków związanych z użytkowaniem w działalności gospodarczej użyczonych nieodpłatnie samochodów osobowych, Spółka ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów udokumentowanych wydatków – zakup paliwa, części zamiennych, akcesoriów samochodowych itp., związanych z ich bieżącą eksploatacją jedynie do wysokości limitu określonego w art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy tj. do kwoty wynikającej z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.
Jednocześnie podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu w sposób określony przepisem ust. 5 art. 16 powołanej ustawy.
Stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 27, poz. 271).

W ramach limitu określonego w art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy mogą być również rozliczone wydatki na ubezpieczenie pojazdu, pod warunkiem że obowiązek ich ponoszenia przez Spółkę wynika z umowy użyczenia. W przypadku gdy wartość samochodu przekracza 20 tys. EURO zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część, ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 tys. EURO przeliczona na złote według kursu średniego EURO ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Tutejszy organ podatkowy zauważa ponadto, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy podstawowym kryterium zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy ich poniesieniem a celem, jakim jest osiągnięcie przychodów.

W sprawie opodatkowania umowy użyczenia podatkiem od czynności cywilnoprawnych Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego stwierdza, że zgodnie z art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na nieodpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Umowa zawierająca takie przedmiotowo istotne elementy charakteryzujące ją jako umowę użyczenia - nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, gdyż nie jest wymieniona w zamkniętym katalogu czynności podlegających temu podatkowi, zamieszczonym w art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.)
W tej części stanowisko podatnika uznaje się za słuszne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj