Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-2/005/2/937/04
z 3 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-2/005/2/937/04
Data
2004.08.03



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
salon samochodowy
sprzedaż
towar używany


Pytanie podatnika
Jak opodatkować samochody nabyte przed 01.05.2004 r. a sprzedane po 30.04.2004 r.?
Czy podatnik ma prawo zastosować VAT od marży przy dostawie samochodu, który nabył na podstawie faktury VAT-KOMIS?


Dotyczy: informacji udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie Nr PP-2/005/2/937/04 z dnia 17.06.2004 r. w sprawie interpretacji przepisów regulujących opodatkowanie podatkiem od towarów i usług.
Po sprawdzeniu prawidłowości ww. informacji, uznano, iż wymaga ona częściowej zmiany, w związku z czym działając na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) – Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza co następuje.

Pismem z dnia 12.05.2004 r. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie z prośbą o wyjaśnienie, czy postąpił Pan prawidłowo, przyjmując za podstawę opodatkowania marżę uzyskaną z tytułu dostawy samochodu mającej miejsce po 1 maja 2004 r. a dotyczącej samochodu nabytego przed tym dniem. W piśmie tym zawarto również zapytanie czy w przypadku nabycia samochodu na podstawie faktury VAT-KOMIS, jest możliwe opodatkowanie jego dostawy jedynie w zakresie marży.

W odniesieniu do powyższego, Dyrektor tut. Izby Skarbowej informuje, że z dniem 1 maja 2004 r. wykonywane przez Pana czynności podlegają opodatkowaniu w oparciu o przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), która na mocy art. 120 wprowadza szczególną procedurę m.in. w zakresie dostawy towarów używanych. Z ust. 4 ww. przepisu wynika, iż w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, nabytych uprzednio przez niego dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Od zasady tej ustawodawca wprowadził jednak pewne odstępstwo na mocy przepisu przejściowego, stanowiąc, iż procedura ta ma zastosowanie jedynie do dostaw towarów, które zostały nabyte lub uprzednio importowane po dniu 30 kwietnia 2004 r. (art. 174 ww. ustawy).

Z przepisów tych wynika więc, iż w odniesieniu do samochodów nabytych do dnia 30 kwietnia 2004 r. zasada opodatkowania marży – nie może być stosowana. Rozwiązanie to zostało jednakże złagodzone przez ustawodawcę z dniem 25 czerwca 2004 r., kiedy to weszła w życie nowelizacja Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970). Na mocy § 1 pkt 8 rozporządzenia zmieniającego (Dz. U. Nr 145, poz. 1541), dodano bowiem do tekstu pierwotnego § 41 a, w myśl którego, w okresie do dnia 31 grudnia 2004 r. obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do tej części wartości dostawy na terytorium kraju, używanych samochodów osobowych oraz innych samochodówo dopuszczalnej ładowności do 500 kg, która jest równa cenie nabycia samochodu. Przy czym przepis ten stosuje się z uwzględnieniem określonych warunków, a w szczególności tego, iż przed dokonaniem dostawy podatnik winien przedłożyć naczelnikowi urzędu skarbowegow terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia zmieniającego (tj. do dnia 9.07.2004 r.) wykaz samochodów nabytych do 30 kwietnia 2004 r., podając jednocześnie dane identyfikujące te samochody (§ 2 rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług).
W świetle powyższego uznać więc należy, iż naliczając podatek VAT jedynie od marży uzyskanej z tytułu dostawy dokonanej w maju 2004 r., a dotyczącej samochodu używanego nabytego przed dniem 1 maja 2004 r. – postąpił Pan niezgodnie z przedstawionymi przepisami prawnymi.

Mając na uwadze fakt, iż Pana zapytanie dotyczy także kwestii możliwości zastosowania opodatkowania marży w odniesieniu do samochodów nabytych na podstawie faktury VAT-KOMIS w oparciu o art. 171 ustawy o VAT, wyjaśnić należy, iż zastosowanie w tym przypadku procedury szczególnej w oparciu o art. 120 ww. ustawy – jest możliwe tylko w określonych przypadkach.Z ust. 10 art. 120 wynika bowiem, iż w przypadku dostawy towarów używanych opodatkowanie marży ma zastosowanie wówczas, gdy podatnik nabył je od:
- osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem podatku VAT, o którym mowa w art. 15;
- podatników VAT, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów korzystała ze zwolnienia przedmiotowego od VAT, lub objęta była zwolnieniem podmiotowym, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
- podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4.
W oparciu o powyższe stwierdzić więc trzeba, iż podatnik wykonujący czynności polegające na dostawie towarów używanych, tylko wówczas może opodatkować marżę, gdy nabył dany towar nie obciążony podatkiem VAT. Z uwagi na fakt, iż nabył Pan samochód na podstawie faktury VAT-KOMIS, którego dostawa nastąpiła w oparciu o art. 171 ustawy o VAT nakazujący stosowanie zasad zawartych w ustawie o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obowiązującej do 30 kwietnia 2004 r., toteż uznać należy, iż faktura ta stwierdza sprzedaż dokonaną na rachunek komitenta, a wobec tego, jego właśnie status decyduje o tym czy w tym przypadku sprzedaż samochodu była opodatkowana VAT a to z kolei powinno jednoznacznie wynikać z faktury.

Jeśli bowiem sprzedaż dotyczyła towaru należącego do:
- osoby fizycznej, niebędącej podatnikiem VAT,
- podatnika VAT, korzystającego ze zwolnienia podmiotowego,to faktura VAT-KOMIS nie powinna zawierać podatku VAT z tytułu tej sprzedaży.
W tych okolicznościach stwierdzić należy, iż prawo do zastosowania procedury szczególnej unormowanej w art. 120 nowej ustawy, w odniesieniu do dostawy towaru używanego nabytego w wyżej wskazany sposób, może mieć miejsce tylko wówczas gdy uprzednim właścicielem samochodu był jeden z ww. podmiotów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj