Interpretacja Urzędu Skarbowego w Biłgoraju
PPDE/443-32/2004
z 21 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PPDE/443-32/2004
Data
2004.09.21



Autor
Urząd Skarbowy w Biłgoraju


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
paliwo
podatek naliczony
samochód ciężarowy
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z prośbą o udzielenie odpowiedzi czy na typowe samochody ciężarowe ROBUR, rok produkcji 1989, dopuszczalna ładowność 2775, KAMAZ, r. produkcji 1981, dopuszczalna ładowność 8000, STAR, r. produkcji 1989, dopuszczalna ładowność 6000, JELCZ, r. produkcji 1984, dopuszczalna ładowność 19000, AVIA, r. produkcji 1991, dopuszczalna ładowność 2610, ŻUK, r. produkcji 1988, dopuszczalna ładowność 700, Żuk, r. produkcji 1989, dopuszczalna ładowność 900 przysługuje odliczenie podatku VAT zgodnie z obowiązującymi przepisami o podatku od towarów i usług. Na w/w samochody w tamtych latach nie wydawano świadectw homologacji gdyż nie było takiego obowiązku. W związku z powyższym podatnik świadectw homologacji nie posiada i nie ma możliwości ich pozyskania.Stanowisko podatnika. Przed wprowadzeniem zmian w przepisach o podatku VAT od posiadanych samochodów które od początku zaliczane były do samochodów ciężarowych podatnik korzystał z odliczenia podatku VAT. Nadmienia się, iż posiadane samochody wyprodukowane były na przestrzeni 1981-1991. W okresie tym nie były wydawane świadectwa homologacji, z tego też względu podatnik takich dokumentów nie posiada.Posiadane samochody zakupiono przed laty w większości jako używane, kiedy świadectwo homologacji nie było wymagane. Pojazdy te dotychczas były rejestrowane i używane jako samochody ciężarowe, a podatek naliczony przy zakupie paliwa od ich napędu był w całości odliczany.Z posiadanych dowodów rejestracyjnych jednoznacznie wynika, iż samochody posiadane przez podatnika są typowymi samochodami ciężarowymi o czym świadczy dopuszczalna ładowność i liczba miejsc.Należy zaznaczyć iż nasze samochody były, są i będą używane tylko i wyłącznie do przewożenia towarów do dalszej odsprzedaży w placówkach handlu detalicznego oraz na potrzeby związane z prowadzeniem działalności w celu uzyskania przychodu. Ponadto nadmienia się, iż posiadane samochody nie były i nie będą nigdy wykorzystywane do przewozu osób.W sprawie odliczenia podatku VAT Ministerstwo Finansów wyjaśniło m .in., że „ z przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem aby z dokumentu wydanego dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie którego podatnik dowodzi, to jest, że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona wg. wzoru”.


W odpowiedzi na pismo z dnia 19 lipca 2004r. uzupełnione pismem z dnia 06.09.2004r.w sprawie interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535)Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju działając na podstawie art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, ze zm.) uprzejmie informuje.

Według przedstawionego stanu faktycznego Spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą przy wykorzystaniu kilku samochodów ciężarowych o ładowności od 0,7 do 19 ton, przy czym ich ładowność wynika z dowodów rejestracyjnych, których kserokopie załączono. Pytający ma wątpliwości, czy w przypadku nie posiadania na w/w samochody odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji ma prawo odliczać podatek naliczony VAT wynikający z faktur za zakup paliwa do tych samochodów.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 w/w ustawy o VAT w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Natomiast w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:DŁ = 357 kg + n x 68 kg, gdzie: DŁ- oznacza dopuszczalną ładowność, n – oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z kierowcą- kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostaw towarów, dla której podatnikiem jest nabywca – nie więcej jednak niż 5.000 zł, o czym stanowi zapis w ust. 3 art. 86 cyt. ustawy.

Zgodnie z przepisami art. 86 ust. 4 ustawy spełnienie warunków dopuszczalnej ładowności nie jest konieczne dla:- pojazdów specjalnych (jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z jego uzyskania, wynika że jest to pojazd specjalny), - pojazdów samochodowych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli ze wskazanych wyżej dokumentów wynika takie przeznaczenie pojazdu.

W niniejszej sprawie istotne znaczenie ma zapis art. 88 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy, który stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych samochodów, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 5 w/w ustawy o PTU dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określana jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której wyżej mowa, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

Z przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem. Obowiązek homologacji pojazdów oraz możliwość zwolnienia z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wprowadzono od dnia 1 stycznia 1984r. zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 1 lutego 1983r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35). Przed rokiem 1984 obowiązywało zaświadczenie z badania technicznego stwierdzające, że pojazd odpowiada warunkom technicznym, lub wyciąg z zaświadczenia dopuszczalności typu, które było ówczesnym odpowiednikiem dzisiejszego świadectwa homologacji. W państwach UE obowiązek homologacji pojazdów został wprowadzony dyrektywą z dnia 6 lutego 1970r.

Zarówno w okresie wcześniejszym jak i obecnie świadectwa homologacji wydaje minister właściwy ds. transportu na podstawie badań homologacyjnych. Świadectwa te są przechowywane w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot (producenta, importera) dla którego zostało ono wydane.

Z przedstawionego przez zapytującego stanu faktycznego wynika, że użytkuje on samochody ciężarowe o różnej ładowności. Jeżeli zatem z homologacji wydanej dla tego typu samochodu wynika, że ładowność tych samochodów jest wyższa, niż określona powyższym wzorem – zapytującemu będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa. Należy zauważyć, że określenie tych danych nie może wynikać z samego dowodu rejestracyjnego, a z homologacji wydanej dla danego typu samochodu. Należy również podkreślić, że dokumenty uprawniające podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu używanych pojazdów samochodowych lub paliwa do nich powinny znajdować się w posiadaniu podatnika. Jeżeli podatnik ich jednak nie uzyskał, powinien zwrócić się do producenta, importera lub poprzedniego właściciela z prośbą o ich przekazanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj