Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZP-I/443/62/04
z 8 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP-I/443/62/04
Data
2004.07.08



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawka podatku w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów


Słowa kluczowe
dokumentowanie
dokumenty przewozowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów dowodem potwierdzającym dostarczenie towaru do nabywcy, może stanowić tzw. dokument Lieferschein (specyfikacja wysyłkowa) potwierdzony przez dany sklep, wystawiony za pośrednictwem Spółki w imieniu nabywcy towaru, na podstawie jego zamówienia.


Naczelnik Kujawsko–Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w odpowiedzi na wniosek złożony w dniu 31 maja 2004r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 1997 Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuje.

Podatnik zadał pytanie dotyczące prawidłowości interpretacji przepisów art. 42 ust. 3 pkt 4 oraz ust. 11 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535): „Czy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów dowodem potwierdzającym dostarczenie towaru do nabywcy, o którym jest mowa w/w przepisach, może stanowić tzw. dokument Lieferschein (specyfikacja wysyłkowa) potwierdzony przez dany sklep, wystawiony za pośrednictwem Spółki w imieniu nabywcy towaru, na podstawie jego zamówienia? Numery dowodów specyfikacji wyszczególnione są na fakturze.

Zdaniem Spółki warunek posiadania dowodu, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy został spełniony, to jest możliwość zastosowania stawki 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towaru.

Uwzględniając powyższe stwierdzono co następuje.

Zgodnie z art.42 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.54,poz.535), wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

  1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zwierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;
  2. podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju.

Warunki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, uznaje się za spełnione również wówczas, gdy nie są spelnione wymagania w zakresie:

  1. nabywcy w przypadkach, o których mowa w art. 13 ust. 2 pkt 3 i 4;
  2. dokonującego dostawy – w przypadku, o którym mowa w art. 16.

Dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:

1. dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju – w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi);

2. kopia faktury dostawy;

3. specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku;

4. dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju – z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.

W przedmiotowej sprawie należy uznać, iż warunek o którym mowa w ww przepisie (art. 42 ust. 3 pkt 4) zostanie spełniony, gdy nabywca dokona potwierdzenia na w/w dokumencie, (tj. specyfikacji wysyłkowej) iż towar został przez niego odebrany na terytorium kraju wspólnotowego innego niż Polska.

Ponadto, zgodnie z art. 42 ust. 4 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004r. w przypadku wywozu towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów bezpośrednio przez podatnika dokonującego takiej dostawy lub przez jego nabywcę, przy użyciu własnego środka transportu podatnika lub nabywcy, podatnik oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 3 pkt 2 i 3, powinien posiadać dokument zawierający co najmniej:

1) imię i nazwisko lub nazwę oraz adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarow oraz nabywcy tych towarów;

2) adres, pod którym są przewożone towary, w przypadku gdy jest inny niż adres siedziby lub miejsca zamieszkania nabywcy;

3) określenie towarów i ich ilości;

4) potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca, o którym mowa w pkt 1 lub 2, znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

5) rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, krórym są wywożone towary lub numer lotu – w przypadku gdy towary przewożone są środkami transportu lotniczego.

Wobec powyższego, jeżeli nabywca potwierdzi na specyfikacji, iż przyjął towar na terytorium państwa członkowskiego, należy przyjąć, iż dokument spełnia jeden z wymogów przewidzianych w w/w przepisie dla zastosowania przez Spółkę stawki 0%.

Odpowiedź jest zgodna ze stanem prawnym na dzień jej udzielenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj