Interpretacja Urzędu Celnego w Lublinie
302000-PA-9103-18/04/IOD
z 19 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
302000-PA-9103-18/04/IOD
Data
2004.08.19



Autor
Urząd Celny w Lublinie


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe --> Wyroby akcyzowe niezharmonizowane --> Stawka akcyzy na wyroby akcyzowe niezharmonizowane


Słowa kluczowe
perfumy
podatek akcyzowy
stawki podatku
woda toaletowa


Pytanie podatnika
Firma prowadzi działalność polegającą na sprzedaży kosmetyków sprowadzanych z Francji i zwraca się z prośbą o weryfikację stawek podatku akcyzowego dla poszczególnych grup towarów nabywanych przez tą firmę.1. Perfumy - PKWiU 24.52.11-50.00, PCN 3303001002. Wody toaletowe i perfumowane, fiolki zapachowe, testery wód toaletowych i perfumowanych oraz zestawy toaletowe - PKWiU 24.52.11-70.00, PCN 3303009003. Dezodoranty osobiste - PKWiU 24.52.19-50.00, PCN 3307200004. Kosmetyki przed, w trakcie i po goleniu - PKWiU 24.52.19-30.00, PCN 330710000Zdaniem podatnika pozycje 1 i 2 opodatkowane są akcyzą w wysokości 10% natomiast pozycje 3 i 4 objęte są stawką 0%.Czy w kontekście przepisów art. 4 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym, istnieje obowiązek składania deklaracji podatkowych dla podatku akcyzowego AKC-3 do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym powstał obowiązek podatkowy?


Opodatkowanie wyrobów podatkiem akcyzowym oraz zasady i tryb wprowadzania do obrotu wyrobów objętych akcyzą uregulowany został w ustawie z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.). Zgodnie z art. 2 pkt 1 ww. ustawy wyroby określone w załączniku nr 1 do ustawy są wyrobami akcyzowymi. Do grupy tej w poz. 46 załącznika nr 1 zaliczone są m.in. perfumy i wody toaletowe.

Odpowiadając na pytanie związane z problemem nr 1 należy stwierdzić, że na podstawie art. 75 ust. 1 i 3 ustawy o podatku akcyzowym z dnia 23 stycznia 2004r. (Dz. U. Nr 29 poz. 257 ze zm.) w nawiązaniu do § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87 poz. 825) stawki akcyzy dla wyrobów objętych w pozycji 22 załącznika nr 1 i w poz. 19 załącznika nr 2 do ww. rozporządzenia tj. perfumy i wody toaletowe objęte są stawką w wysokości 10%. O przeznaczeniu wyrobów decyduje Symbol Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Pozycje 3 i 4 zapytania wg podanego symbolu PKWiU nie podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

W sytuacji przedstawionej przez podatnika w drugiej części zapytania tj. dokonania nabycia wewnątrzwspólnotowego, złożenia deklaracji uproszczonej, o której mowa w art. 76 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym i dokonaniu zapłaty akcyzy w należnej wysokości, w przypadku dalszej odsprzedaży tych wyrobów w ramach prowadzonej działalności, podatnik nie będzie zobowiązany do składania deklaracji dla podatku akcyzowego, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy, pod warunkiem, że nie zostaną dokonane czynności, o których mowa w § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825 ze zm.). W przypadku gdy przed sprzedażą podatnik dokonał czynności polegających na powiększeniu ich wartości użytkowej, zgodnie z ww. § 6 rozporządzenia w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego, podatnik obowiązany będzie do obliczenia akcyzy zgodnie z obowiązującą stawką i dokonania jej zapłaty oraz złożenia deklaracji dla podatku akcyzowego, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym.

Art. 78 ust. 1 mówi, iż podatnicy prowadzący działalność gospodarczą dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego lub dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych są obowiązani składać we właściwym urzędzie celnym informacje podsumowujące o dokonanych nabyciach i dostawach wewnątrzwspólnotowych, zwane dalej "informacjami podsumowującymi", za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących nabyć wewnątrzwspólnotowych. W przypadku stwierdzenia błędów w złożonych informacjach podsumowujących, podatnik, który złożył informację podsumowującą, jest obowiązany złożyć niezwłocznie korektę informacji podsumowującej. Wzór informacji podsumowującej jest określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2004r. (Dz. U. Nr 74, poz. 670).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj