Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dzierżoniowie
PP-443/43/2004
z 30 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/43/2004
Data
2004.08.30



Autor
Urząd Skarbowy w Dzierżoniowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
bonifikaty
obniżenie ceny
rabaty


Pytanie podatnika
1)Czy udzielenie bonifikaty cenowej jest ograniczone limitem?
2)Czy udzielenie bonifikaty cenowej rzędu 70-80% ceny podstawowej na usługi pocztowe, uprawnia urząd skarbowy do uznania, że czynność taka stanowi obejście przepisów prawa podatkowego?


W myśl art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o VAT obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt.

Z punktu widzenia podstawy opodatkowania można wyróżnić dwa rodzaje rabatów:przyznane przed ustaleniem ceny i dokonaniu dostawy,przyznane po dostawie.

Rabaty udzielone przed ustaleniem ceny nie mają wpływu na podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy, ponieważ kwotą należną z tytułu sprzedaży jest kwota żądana od nabywcy, pomniejszona już o rabat, którego nie wykazuje się na fakturze.Przepis art. 29 ust. 4 odnosi się do rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont), które zostały przyznane po sprzedaży i wystawieniu faktury, w której dokonano pierwotnego określenia obrotu.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy, nie zawierają unormowań w zakresie techniki udzielania rabatów.

Opisanej przez Podatnika sytuacji nie można również rozpatrywać w świetle przepisów ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. Nr 97, poz. 1050), ponieważ art. 1 ust. 2 pkt 2 stanowi, iż przepisów ustawy nie stosuje się do cen ustalonych na podstawie odrębnych ustaw, w zakresie uregulowanym w tych ustawach.

Odnosząc się do kwestii udzielania bonifikat cenowych rzędu 70-80 % ceny podstawowej, tut. organ informuje, że jest to suwerenna decyzja podatnika, jednakże wysokość udzielonego rabatu może być przedmiotem badania pod kątem obejścia przepisów podatkowych, natomiast ocena ewentualnych skutków obniżenia ceny ustalonej przepisami zawartymi w ustawie - Prawo pocztowe, nie leży w gestii organu podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj