Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO/443/230/04/BM
z 30 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO/443/230/04/BM
Data
2004.09.30



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Zapłata podatku --> Zapłata podatku


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
nabycie wewnątrzwspólnotowe
rozliczanie podatku od towarów i usług
środek transportowy
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)
wykonanie obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
1) Czy Podatnik jest zobowiązany do zapłacenia podatku VAT w trybie art. 103 ust. 4 ustawy o VAT, w sytuacji gdy podatek należny od wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu został już rozliczony w deklaracji VAT-7? 2) Czy naczepy i przyczepy samochodowe są „innymi środkami transportowymi”, o których mowa w art. 103 ust. 4 ustawy o VAT? Czy od wewnątrzwspólnotowego nabycia naczep i przyczep jest obowiązek zapłaty podatku w terminie 14 dni oraz obowiązek występowania o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia podatku?


Ad 1) Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami. Nabycia towaru dokonuje poza granicami kraju (Niemcy). Nabyte towary (samochody) są towarem handlowym, do dalszej odprzedaży. Należny podatek z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego Podatnik rozlicza na zasadach ogólnych, tj. do 25 każdego następnego miesiąca. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy klienci chcą żeby nabywany przez nich środek transportu był już zarejestrowany na terytorium kraju w chwili sprzedaży i w takich sytuacjach nie wiadomo czy ma zastosowanie art. 103 ust. 4 ustawy o VAT.

Przepis art. 103 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stanowi, że w przypadku, o którym mowa w art. 99 ust. 9 i 10, podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego. Przepis ten ma zastosowanie również w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1 -3, 8, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju (art. 103 ust. 4 ww. ustawy).

Zatem podatnik podatku od towarów i usług (rozliczający ten podatek na zasadach ogólnych), jeżeli przywozi nabyty z innego państwa UE środek transportu, który będzie chciał zarejestrować na terytorium Polski (lub jeżeli ten środek transportu nie podlega rejestracji, ale będzie użytkowany na terytorium Polski) jest zobowiązany wpłacić należny podatek od towarów i usług w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego. Podatnik jest także zobowiązany do przedłożenia naczelnikowi urzędu skarbowego na określonym formularzu (VAT-23) informacji o nabytym środku transportu, wraz z załączoną kopią faktury potwierdzającej nabycie środka transportu. Informacja wraz z kopią faktury oraz dowodem zapłaty będą stanowiły dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wydania z urzędu zaświadczenia potwierdzającego uiszczenie podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu. Zaświadczenie to należy przedłożyć we właściwym dla zarejestrowania danego środka transportu urzędzie.

Podatnik prowadzący działalność w zakresie handlu samochodami, wewnątrzwspólnotowe nabycie nowego środka transportu zobowiązany jest wykazać w miesięcznej deklaracji podatkowej (VAT-7) oraz w kwartalnej informacji podsumowującej (zawierającej dane o wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów). Jeżeli nowy środek transportu ma być przez podatnika zarejestrowany na terytorium Polski, lub jeżeli nie podlega rejestracji, a ma być użytkowany na terytorium Polski, podatnik jest również obowiązany do złożenia w urzędzie skarbowym informacji o nabywanym środku transportu wraz z kopią faktury potwierdzającej nabycie tego środka transportu oraz do zapłaty podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia tego środka transportu. Podobne zasady rozliczenia podatku VAT dotyczą nabywanych przez podatników podatku od towarów i usług samochodów niespełniających definicji nowego środka transportu, będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, kwota należnego podatku wyliczona z tego tytułu przez podatnika, stanowi – co do zasady podatek naliczony, zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 2 ww. ustawy. Czynnemu podatnikowi VAT przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o tak określony podatek naliczony z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu – w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym z tego tytułu. Takie rozwiązanie powoduje, że w tym samym miesiącu podatnik deklaruje podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu oraz dokonuje jego rozliczenia jako podatku naliczonego pomniejszającego podatek należny. Tak więc, podatek z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów – co do zasady jest neutralny dla podatnika, gdyż równoważony jest przez odpowiadający mu podatek naliczony, odliczany w rozliczeniu za ten sam okres rozliczeniowy. Jeżeli jednak podatnik nie dokona odliczenia w tym samym okresie rozliczeniowym, może to uczynić w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 11 ww. ustawy).

Z powołanych przepisów wynika, że Podatnik jest zobowiązany do zapłacenia podatku VAT w urzędzie skarbowym w trybie art. 103 ust. 4 ww. ustawy. Z tytułu zapłacenia podatku po upływie ustawowego terminu Podatnik winien zapłacić odsetki z tytułu nieterminowej wpłaty - art. 53 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.). Ponieważ wewnątrzwspólnotowe nabycie środka transportu Podatnik rozliczył w deklaracji VAT-7 za miesiąc VI 2004 r. ( zgodnie z art. 103 ust. 1 ww. ustawy ), po dokonaniu wpłaty w urzędzie skarbowym (w m-cu VIII 2004 r.) przysługuje Podatnikowi prawo do zmniejszenia podatku należnego o kwotę zapłaconego podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu w bieżącej deklaracji, tj. w miesiącu sierpniu 2004 r. poprzez wykazanie w deklaracji VAT-7 w pozycji 37 kwoty podatku należnego zapłaconego przed dniem złożenia deklaracji (VIII 2004). W efekcie kwota podatku należnego (poz. 38) ulegnie zmniejszeniu o dokonaną wpłatę.

W myśl art. 81a § 1 pkt 2 i 3 Ordynacji podatkowej nie wystąpiły przesłanki do skorygowania deklaracji VAT-7 za miesiąc VI 2004 r.

Ad 2) Podatnik dokonuje również wewnątrzwspólnotowego nabycia naczep i przyczep samochodowych. Zasadniczo przyczepy i naczepy objęte są symbolem PKWiU 34.20.23. Zgodnie z przepisem art. 105 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, naczelnicy urzędów skarbowych dla celów związanych z rejestracją środków transportu są obowiązani do wydawania zaświadczeń potwierdzających uiszczenie przez podatnika podatku od towarów i usług – w przypadkach o których mowa w art. 103 ust. 3 i 4 lub potwierdzających brak obowiązku uiszczenia tego podatku z tytułu przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju. Należy podkreślić, iż przepisy dotyczące wydawania ww. zaświadczeń winny uwzględniać zapisy art. 103 ust. 3 i 4 ww. ustawy, dotyczące zapłaty podatku, w których to przepisach dokonano rozróżnienia środków transportu na nowe środki transportu oraz inne środki transportu, przy czym za inne środki transportu winny być uznawane pojazdy tożsame z nowymi środkami transportu (w przypadku pojazdów lądowych są to pojazdy wymienione w poz. 1-4, 9-10, 15-20 załącznika nr 1 do ustawy, napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowatów), nie spełniające warunku niezbędnego do uznania za nowy środek transportu w postaci przebiegu lub okresu który upłynął od dopuszczenia takiego środka do użytku. W załączeniu nr 1 do ustawy o podatku od towarów i usług nie ma natomiast wymienionych towarów o symbolu 34.20.23. Zatem jeśli naczepy i przyczepy nie spełniają definicji „innych środków transportu” nie ma zastosowania art. 105 ustawy, i nie wystąpi obowiązek uiszczenia podatku w terminie określonym w art. 103 ust. 4 ustawy lecz na zasadach ogólnych, tj. do 25 dnia następnego miesiąca.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj