Interpretacja Urzędu Skarbowego we Wschowie
I/415/8/2004
z 20 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I/415/8/2004
Data
2004.08.20



Autor
Urząd Skarbowy we Wschowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odsetki
odszkodowania
renta wyrównawcza
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy podlegają opodatkowaniu odsetki od renty z art. 444 § 2 Kodeksu cywilnego?


Odpowiadając, w myśl art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, póz. 926 ze zm.) na pismo Podatnika z dnia 20 maja 2004r. (data wpływu 14 lipca 2004r.), w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczące opodatkowania odsetek Naczelnik Urzędu Skarbowego we Wschowie wyjaśnia co następuje:

Renta uregulowana w art. 444 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 2001r. Nr 11, poz. 91 ze zm.) ma charakter odszkodowawczy. Naruszenie dóbr osobistych w tym przypadku polega na całkowitej lub częściowej utracie zdolności do pracy zarobkowej albo na zwiększeniu potrzeb lub zmniejszeniu się widoków powodzenia w przyszłości. Świadczenie rentowe przyznawane z tego tytułu może służyć wynagrodzeniu całej szkody, a jeśli tak się nie stanie poszkodowanemu może być przyznane świadczenie dodatkowe, rekompensujące w całości szkodę. Przybiera ona wtedy postać renty wyrównawczej.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm. w brzmieniu obowiązującym w 2003r.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a ww. ustawy.

Na podstawie art. 21 pkt 95 zwolnione od podatku są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 (tj. stosunku służbowego, stosunku pracy w tym spółdzielczego stosunku pracy, członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, pracy nakładczej, emerytury lub renty. Przepis ten nie obejmuje wypłaconych Podatnikowi odsetek za zwłokę, ponieważ ich wypłata związana była z wykonaniem zobowiązania wypłaty renty uzupełniającej wynikającej z art. 444 ustawy z dnia 26 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r., Nr 16 poz. 93 ze zm.). Tak więc odsetek za zwłokę nie można utożsamiać z odszkodowaniem (naprawieniem szkody), a tym samym nie korzystają one ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, określonego w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Otrzymane odsetki za zwłokę w wykonaniu zobowiązania cywilnoprawnego są przychodem wierzyciela (w dacie otrzymania), opodatkowanym na ogólnych zasadach albo zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych w odniesieniu do podatników tego ryczałtu.

Płatnik nie miał obowiązku poboru i odprowadzenia do urzędu skarbowego zaliczki na podatek od wypłaconych Podatnikowi odsetek. Zgodnie z art. 42A ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zobowiązany był do sporządzenia „Informacji o wypłaconych Podatnikowi należnościach lub świadczeniach PIT - 8C i przekazania jej w terminie do 31.01.2004r. Podatnikowi i Urzędowi Skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania.

Wnioskodawca na wstępie swojego pisma zaznaczył, że w razie innego stanowiska Urzędu Skarbowego we Wschowie, należy taktować je jako odwołanie do Izby Skarbowej w Zielonej Górze. W obowiązującym obecnie stanie prawnym, na żądanie udzielenia informacji, o której mowa w art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa nie przysługuje odwołanie.

Zgodnie z art. 14b w/w ustawy Naczelnik Urzędu Skarbowego przekazuje właściwemu Dyrektorowi Izby Skarbowej niniejszą informację, w celu sprawdzenia jej prawidłowości.

Jeżeli organ nadrzędny stwierdzi, że informacja jest nieprawidłowa, dokona jej zmiany z urzędu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj